30. listopadu 2018 15:37, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprošťující rozsudek pro Nečesaného neplatí. Případ pokusu o vraždu kadeřnice se pošesté vrací k soudu

Lukáš Nečesaný je definitivně zbaven vinny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Nečesaný je definitivně zbaven vinny. | foto: Mafra - Martin Veselý

Praha Pražský vrchní soud znovu zrušil rozsudek, který zprošťoval Lukáše Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Vyplývá to z justiční databáze. Případ z roku 2013 tak bude muset pošesté řešit krajský soud. Na posun v kauze v pátek ČTK upozornil místopředseda Spolku Šalamoun Václav Peričevič.

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ stojí v databázi k usnesení vrchního soudu, které je datováno dnem 28. listopadu. Proti osvobozujícímu rozsudku si podala odvolání státní zástupkyně, která pro Nečesaného žádá 13 let vězení.

Případ bude muset podle České televize projednat jiný senát hradeckého soudu. Senát soudce Miroslava Mjartana, který Nečesaného dvakrát zprostil viny, vrchní soud z případu podle ČT vyloučil. První tři rozsudky nad Nečesaným vynesl hradecký soudce Jiří Vacek, který ve všech případech uznal Nečesaného vinným.

Obžaloba tvrdí, že 21. února 2013 napadl tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný kadeřnici polenem, opakovaně ji udeřil do hlavy a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice.

Krajský soud v Hradci Králové mladíka třikrát uznal vinným, nejprve mu dvakrát uložil 16 let, později 13 let odnětí svobody. Po zásahu Nejvyššího soudu byl Nečesaný propuštěn z vězení a poté dvakrát nepravomocně zproštěn viny, a to novým soudním senátem. Předchozí osvobozující rozsudek vrchní soud rovněž zrušil s tím, že krajský soud se držel názoru Nejvyššího soudu i v otázce hodnocení důkazů, což by neměl.

Aktuálně zrušený pátý verdikt je z letošního 14. května. Předseda soudního senátu Miroslav Mjartan tehdy uvedl, že při pochybnostech o vině obžalovaného musí rozhodnout podle zásady in dubio pro reo, tedy ve prospěch obviněného. Soudu chyběl klíčový důkaz. Kadeřnice sice Nečesaného opakovaně označila za pachatele, její výpověď však zpochybnili znalci, podle nichž trpěla amnézií.

Nečesaného si soudy předávají už přes pět let

Výběr událostí v kauze Lukáše Nečesaného:

 • 21. února 2013 - V Hořicích na Jičínsku byla ve svém podniku brutálně přepadena kadeřnice. Pachatel ji těsně před zavírací hodinou šestkrát udeřil polenem do hlavy, následně jí ukradl doklady a přes 10.000 korun. Život ženě zachránili v královéhradecké nemocnici.
 • 7. března 2013 - Policie z činu obvinila tehdy dvacetiletého studenta gymnázia Lukáše Nečesaného. Soud ho poslal do vazby.
 • 4. listopadu 2013 - Krajský soud v Hradci Králové začal řešit pokus o vraždu kadeřnice, Nečesaný vinu popřel. Žena si útok nepamatovala, Nečesaného při policejní rekognici nepoznala.
 • 9. ledna 2014 - Královéhradecký soud poslal Nečesaného na 16 let do vězení, podle žaloby proti němu svědčila řada stop a výpovědí svědků včetně poškozené. O dva měsíce později odvolací Vrchní soud v Praze vrátil případ k novému projednání.
 • 21. května 2014 - Hradecký krajský soud Nečesanému znovu vyměřil 16 let vězení, Nečesaný se opět odvolal.
 • 23. července 2014 - Vrchní soud snížil Nečesanému trest na 13 let s tím, že je mladý a je možné, že se z potrestání poučí.
 • Říjen 2014 - Nečesaného advokáti podali dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) a požádali ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby podala stížnost pro porušení zákona. Dovolání bylo později staženo, NS se kauzou zabýval po stížnosti Válkové.
 • 20. května 2015 - NS zrušil Nečesanému trest 13 let za pokus o vraždu pro nedostatek důkazů. Věc vrátil Krajskému soudu v Hradci. NS zároveň rozhodl o Nečesaného propuštění z vězení.
 • 2. září 2015 - Královéhradecký krajský soud se znovu začal zabývat případem. Kadeřnice u soudu uvedla, že jako útočníka Nečesaného poznala. Soud si poté objednal vyšetření její paměti.
 • 24. února 2016 - Znalec u soudu uvedl, že kadeřnice si nemůže útok vybavovat zcela přesně, po úrazu má poruchy paměti. Podle znalce u ženy mohlo nastat zkreslení a výpověď nemůže být zcela věrohodná.
 • 1. dubna 2016 - Krajský soud poslal Nečesaného na 13 let do vězení. Nečesaný vinu opakovaně odmítl.
 • 25. července 2016 - Otec Nečesaného, ředitel liberecké nemocnice, podal další trestní oznámení na policisty vyšetřující případ. Luděk Nečesaný se domnívá, že policisté mohli za nabídku protislužby nezákonně ovlivnit výpověď svědka.
 • 31. srpna 2016 - Odvolací senát pražského vrchního soudu pravomocně rozhodl, že Nečesaný si odpyká 13 let ve vězení.
 • 21. prosince 2017 - Soud Nečesanému přerušil výkon trestu, dokud NS nerozhodne o jeho druhém dovolání. Nečesaný ještě téhož dne opustil plzeňskou věznici Bory.
 • 18. dubna 2017 - Advokát Nečesaného Oldřich Chudoba sdělil, že NS podruhé zrušil rozsudek nad jeho klientem. Kauzu vrátil krajskému soudu, případ bude řešit nový soudce. Podle NS hradecký soud selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny.
 • 6. září 2017 - Královéhradecký krajský soud začal znovu projednávat Nečesaného kauzu. Při jednání jej napadená kadeřnice opakovaně označila za útočníka. Žalobkyně pro Nečesaného navrhla 13 let vězení, obhajoba požadovala zproštění obžaloby.
 • 20. listopadu 2017 - Soud napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby pro nedostatek důkazů.
 • Březen 2018 - Vrchní soud v Praze vrátil kauzu Lukáše Nečesaného k projednání ke krajskému soudu.
 • 27. dubna 2018 - Lukáš Nečesaný podal stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá práva na spravedlivý proces.
 • 14. května 2018 - Krajský soud v Hradci Králové opět zprostil Nečesaného obžaloby. Státní zástupkyně se odvolala.
 • 28. listopadu 2018 - Vrchní soud zrušil rozsudek, který zprošťoval Nečesaného viny. Kauzu bude muset pošesté řešit krajský soud.
ČTK