Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Způsob výplaty dávky

Česko

Způsob výplaty dávky pomoci v hmotné nouzi určuje plátce dávky. Jsou stanovena pravidla pro plátce dávky, která musí brát v úvahu při zvažování, zda bude dávka pomoci v hmotné nouzi vyplacena v hotovosti, na účet, ve formě poukázky apod. Plátce dávky bude muset zvažovat schopnosti a možnosti osoby v hmotné nouzi s dávkou hospodařit a využít ji k účelu, ke kterému byla poskytnuta.

Kromě pravidel pro řešení běžných případů se zpřesňují situace, v nichž je plátce dávky povinen ustanovit zvláštního příjemce (z ochranných či sankčních důvodů). Pokud by hrozila ztráta bydlení, musí plátce dávky stanovit vždy zvláštního příjemce. Aby se cíl podařilo naplnit, prohlubuje se spolupráce mezi orgány poskytujícími dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory.

Systém poukázkového plnění sociálních dávek již dnes praktikuje řada obcí a městských částí. Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje rozšíření této možnosti v celé republice, přičemž obec bude mít možnost zvolit si poměr výplaty těchto dávek v penězích a věcným plněním. Už dnes je prokazatelné, že výplata části dávek v poukázkách omezuje jejich zneužívání a snižuje počty příjemců dávek.

Kategorie| 1,Komerční příloha