22. prosince 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zraněný strojvůdce ze Studénky bude na Vánoce doma. Lidé na něj vybrali už 3,6 milionu

Strojvedoucí Jan Černý, který při tragickém neštěstí na přejezdu u Studénky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strojvedoucí Jan Černý, který při tragickém neštěstí na přejezdu u Studénky... | foto: České dráhy/www.zeleznicar.cz

PRAHA Zraněný strojvedoucí z letošního vlakového neštěstí u Studénky bude na Vánoce doma. Po svátcích Jan Černý, který při nehodě přišel o nohu, nastoupí na rehabilitace. „Kamarádi už mu sehnali jeden vozík a další bude mít na cestu domů,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jiří Běhounek, který navíc organizuje charitativní sbírku. Ta k úterku čítá 3,6 milionu korun.

Když letos 22. července nastupoval Jan Černý svou pravidelnou směnu strojvůdce pendolina, netušil, že domů se vrátí až za pět měsíců. Na den přesně. A už vůbec si nemohl představit, že přijede na vozíku přímo z nemocnice.

Jeho spoj na trase Bohumín - Františkovy Lázně se ten den v 7 hodin a 43 minut střetl s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce na Novojičínsku. Polský řidič nedbal výstražné světelné signalizace a vjel na přejezd a po stažení závor zůstal stát na kolejích. V tu chvíli už se k místu blížilo pendolino rychlostí 142 kilometrů za hodinu.

Až jedenáct lidí denně

Ačkoli letošní nehoda u Studénky si vyžádala „jen“ tři oběti, život radikálně změnila hned několika lidem. Jedním z nich byl právě strojvůdce Černý.

„Chodím za ním několikrát týdně, prakticky jsme v denním styku, telefonujeme si. Vůbec za ním chodí mraky lidí, tuhle měl jedenáct návštěv v jeden den. A to nepočítám rodinu,“ popisuje Jiří Běhounek, kamarád a zároveň kolega.

Vlaky místem nehody celý den projedou.

Coby předseda železničářských odborů v Praze má na starosti sbírku, kterou krátce po nehodě zaměstnanci železnice pro Černého založili. Při nehodě totiž přišel o levou nohu: bohužel ho zasáhla paleta s hliníkovými plechy, které kamion vezl, a která prakticky vlak včetně nástupiště rozřízla.

Podle Běhounka v sobě ale Černý má i tak neskutečnou pozitivní energii. „Trochu jsme postoupili. V úterý (22. prosince; pozn. redakce) jde Honza na Vánoce domů, ale ještě nemůže být sám, bude mu pomáhat rodina. Kamarádi už mu sehnali jeden vozík a další bude mít na cestu domů. Přijedu pro něj transitem a všechno mu pomůžu odstěhovat,“ popisuje Běhounek plán na den, kdy se Černý konečně dostane z nemocnice. „Vyrazíme snad hned po snídani,“ dodává.

Čtyři vteřiny na reakci

  • „V pendolinu není možné rychle se otočit a běžet pryč. První dveře jsou mírně vlevo, malá chodbička, poté mírně doprava a pak dveře, které vás spojují s cestujícími. Tam musíte zmáčknout kliku a teprve poté se dveře odblokují. A to vše stojí čas. Jsou úvahy, kam až se (Jan Černý) mohl dostat, ale ty dva tři kroky by mnohé řešilo,“ vylíčil Běhounek už dříve pro server Lidovky.cz.
  • Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Právě díky pohotové reakci Černého neměla nehoda u Studénky mnohem více obětí. Když na přejezdu zahlédl kamion, vykonal všechny naučené pohyby, zapnul rychlobrzdění, a k tomu všemu ještě stihl varovat cestující, aby se kryli. Teprve poté začal utíkat dál do vlaku, aby se zachránil. Na reakci měl pouhé čtyři vteřiny.

A možná právě proto od prvního dne, kdy byl účet na podporu Černého zřízen, na něm přibývají tisíce korun. Aktuálně se na něm nachází více než 3,6 milionu korun.

„Představa byla, že k Vánocům účet uzavřeme. Jenže minulý týden volali mojí asistentce z Německa, že posílají další peníze. A vůbec tam stále ještě nějaké částky přistávají. Myslel jsem, že po pěti měsících je to už uzavřený příběh, ale pořád se najdou lidé, kteří jsou ochotni nějakou tu korunu poslat,“ přiznává dojatý Běhounek.

A tlumočil i jeden úsměvný příběh svého kolegy. „Na jeho okno pendolina, které jezdí do Mariánských Lázní, zaklepal najednou nějaký chlapík. Dal mu do ruky tisíc korun, ať to prý dá panu Černému,“ popisuje Běhounek.

Nejčastěji lidé posílají částky v rozmezí jeden až pět tisíc korun. Často ale na účtu přistane i částka padesát tisíc, nejvyšší z nich pak činila 200 tisíc korun. Lidé navíc často k platbě připojují i vzkazy typu „Honzo, držíme ti palce“. Po Vánocích by měl Černý podle Běhounka nastoupit na rehabilitaci do Kladrub.

Účet pro Jana Černého

  • Chcete přispět na sbírkový účet na podporu strojvedoucího Jana Černého?
  • Libovolnou částku můžete zaslat na účet: 4026277399/0800

Studénka už za sebou několik neštěstí má. To nejfatálnější se stala v srpnu roku 2008, kdy zemřelo osm lidí a 64 jich bylo zraněno. Po letošní nehodě ministr dopravy Dan Ťok (ANO) prohlásil, že se pokusí prosadit, aby byl rizikový přejezd zrušen (více čtěte ZDE). Prozatím se na tom dohodl s místostarostou Studénky Petrem Odchodnickým. Nyní se čeká na podporu zastupitelů.

Ťok o plánu informoval poté, co v nemocnici zraněného strojvedoucího navštívil. „Chtěl jsem ho poznat a poděkovat mu za jeho duchapřítomnost. Velmi mě překvapilo, že je plný energie a dívá se na svět pozitivně a chce sportovat. To mě nabilo i lidsky,“ uvedl tehdy Ťok pro server Lidovky.cz.

Dva muži zemřeli, dalších pět lidí je zraněno těžce, z toho tři jsou stále v...
Železniční přejezd ve Studénce..

Neštěstí u Studénky

Vyprošťování oběti srážky pendolina a kamionu ve Studénce.

Vyprošťování oběti srážky pendolina a kamionu ve Studénce.

hmHana Mazancová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.