16. ledna 2017 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za zřícení střechy může buď chyba projektu, nebo vada materiálu, řekl hejtman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
V hale se hrál florbalový zápas. Dva účastníci utrpěli drobná zranění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V hale se hrál florbalový zápas. Dva účastníci utrpěli drobná zranění | foto: ČTK

PRAHA Zřícenou střechu sportovní haly v České Třebové ohledává statik určený policií. Původního musela policie vyměnit kvůli podjatosti. Příčina pádu by měla být známá v řádu několika týdnů, možná měsíců, řekla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Vlastní znalecký posudek si nechá vypracovat i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Začínáme s důkladným ohledáním budovy za přítomnosti jiného soudního znalce, z jeho strany by mělo být všechno v pořádku. Dále zajišťujeme další podkladový materiál a výslechy osob,“ uvedla Vilímková.

Původně stanovený znalec mohl být nějakým způsobem spojen se stavební firmou, která halu budovala, nebo s projekční kanceláří. Policie dosud nikoho neobvinila. Ohledání místa potrvá několik dní, výše škody zatím není jasná.

Vlastní znalecký posudek si nechá vypracovat rovněž Pardubický kraj, který stavbu haly financoval. „Policisté budou hledat především zavinění. Už jsem s nimi mluvil a další posudek uvítají. Nás bude zajímat naprosto všechno, od studie přes stavební deníky až po kolaudaci. Někdo říká, že je to vyhazování peněz - za tohle se tedy peníze vyhazovat určitě budou,“ řekl Netolický v pondělí České televizi.

Sníh za pád nejspíš nemůže

Hejtman se nechce spoléhat pouze na vysvětlení projektanta a dodavatelů, neboť se domnívá, že chyba nastala právě na jejich straně. „Sníh můžeme vyloučit, protože 40 centimetrů je v České Třebové v zimě standard. Podle mě jsou za havárií dva scénáře, a to buď chyba projektu, nebo vada materiálu na straně dodavatele. Nic jiného za tím být nemůže,“ uvedl v pořadu Studio 6 nadále.

V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly
Hasiči a policisté u zřícené střechy

Na střeše tělocvičny, která se zřítila v sobotu před 21:00 během florbalového turnaje dorostenců, leželo před pádem zhruba 25 centimetrů sněhu. Taková vrstva nejspíš nebude příčinou propadu ani podle projektanta stavby Tomáše Friše. „Ten sníh, který tam je, si myslím, že není extrémní zatížení,“ řekl v neděli novinářům.

Podle pořadatelů byly v hale před pádem střechy na ploše odhadem čtyři desítky lidí, dalších dvacet byli pořadatelé a zbytek diváci. Dva účastníci turnaje utrpěli při útěku z haly drobná zranění, záchranná služba je odvezla na chirurgickou ambulanci do Ústí nad Orlicí.Jeden dostal při útěku dveřmi do holeně, druhý upadl a rozsekl si koleno, popsal v neděli zranění zhruba šestnáctiletých chlapců mluvčí záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Halu, která stojí v areálu Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové, nechal postavit za 58 milionů Pardubický kraj. Kromě studentů měly halu s obdélníkovým půdorysem o rozměrech přibližně 51 krát 26 metrů využívat i sportovní kluby zaměřené na florbal, volejbal a basketbal. V zázemí vzniklo šest šaten, dohromady pro 72 sportovců, a sprchy.

rsaRobert Sattler, ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz