Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna schválila konec EET. Podnikatelé nebudou podezřelými, řekl Stanjura

Česko

  10:05aktualizováno  13:57
Sněmovna v pátek schválila sporný vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. Proti vystoupilo opoziční hnutí ANO, zamítnutí předlohy se mu ale nepodařilo prosadit. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že podnikatelé už nebudou sprostými podezřelými. Podle Aleny Schillerové ale zrušení EET postrádá ekonomickou logiku.

Elektronická evidence zřejmě definitivě skončí k závěru letošního roku. Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zákon nepodařilo schválit, začala by od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání.

Opoziční hnutí ANO v pátek neprosadilo zamítnutí vládní předlohy, ani návrh, aby se evidence stala dobrovolnou. Pro zrušení EET hlasovalo 92 ze 142 přítomných poslanců. Pro zrušení EET byli poslanci vládní koalice a přidali se k nim i poslanci SPD. Klub ANO hlasoval proti zrušení EET.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který evidenci prosazoval, řekl již dříve, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun. Stejný argument zopakovalo v pátek několik zástupců hnutí ANO.

„Dnešním dnem vláda ztratila právo říkat lidem a firmám, že větší pomoc není možná, protože chybí peníze. Sami se rozhodli připravit státní rozpočet o pravidelný příjem 13 miliard korun,“ uvedla na svém Twitteru po hlasování Schillerová. EET byla podle ní úspěšným projektem a její zrušení je pouze projevem ideologického boje, který dostal přednost před zájmy podnikatelů.

„Podnikatelé přestanou být sprostými podezřelými, kteří se musí 24 hodin denně sedm dní v týdnu vyviňovat a dokazovat státu, že nešvindlují, že nešidí,“ řekl Stanujra. Poukazoval také například na to, že roste počet bezhotovostních tržeb, u nichž povinnost evidence není.

Loni představovaly 60 procent všech tržeb a v roce 2025 půjde podle výhledu o 80 procent, podotkl Stanjura. Navíc zmínil zavedení a nynější rozšíření možnosti využívání paušální daně, kde má elektronická evidence tržeb jen zanedbatelný vliv.

Bývalá ministryně financí Schillerová míní, že zrušení EET je prakticky jediným bodem vládního programu, který se koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) pravděpodobně podaří naplnit. „Přesně v tomto vidím jeden z hlavních důvodů této zcela nelogické a hloupé snahy zrušit elektronickou evidenci tržeb,“ řekla.

Jde podle ní o „nesmyslný boj“ proti všemu, co zavedly minulé vlády s účastí ANO. Zrušení EET bude živou vodou pro šedou ekonomiku, prohlásila Schillerová.

Schillerová argumentovala například tím, že náběh EET byl bezproblémový, evidence narovnala podnikatelské prostředí a přinesla víc peněz. Také veřejnost podle ní evidenci hodnotila pozitivně.

Podobně mluvil místopředseda dolní komory za ANO a někdejší ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, jenž také odmítl Stanjurovo vyjádření o vnímání podnikatelů jako sprostých podezřelých. „Zapíšete se jako vláda, která nás posílá zpátky do devadesátek,“ řekl Havlíček.

Předseda klubu opozičního hnutí SPD Radim Fiala připomněl, že toto hnutí se vždy stavělo proti zavedení EET. Mnohem jednodušší je podle něho hradit paušální daň, když není potřebná administrativa ke kontrole.

Argument podporovatelů EET o narovnání podnikatelského prostředí zpochybňoval místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). Nástroj podle něj sloužil pro kontrolu a omezování jednotlivých podnikatelů.

Dobrovolná EET není přínosná, tvrdí koalice

Přínosy zachování EET alespoň na bázi dobrovolnosti, jak to navrhuje opoziční hnutí ANO, nejsou podle koaličních poslanců předem zřejmé. Znamenalo by to ale naopak náklady pro stát, řekl na tiskové konferenci předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Opoziční SPD souhlasí se zrušením povinné EET, zachování dobrovolné evidence tržeb ale podpoří, uvedl místopředseda hnutí Radim Fiala.

Bernard uvedl, že měl snahu jednat s jednotlivými odbornými svazy a dopátrat se toho, co by dobrovolnost přinesla. K faktickému účelu ale nedošli, řekl. Existují podle něj pouze předpoklady. Státní pokladnu by to ale podle něj stálo 120 milionů ročně. „To se nám zdá příliš draho na to, abychom experiment spouštěli bez toho, abychom měli povědomí o tom, co by to ve skutečnosti přineslo,“ řekl.

EET podle něj ztrácí na významu také tím, že posilují bezhotovostní platby. „Experti říkají, že trend je velice rostoucí a v roce 2025 se dá očekávat, že pouze 25 procent plateb by bylo v hotovosti,“ dodal Bernard.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že povinná EET je nadbytečná a hnutí ji od počátku nepodporovalo. Naopak bylo pro zavedení paušální daně. Návrh na zachování dobrovolné evidence ale SPD podle místopředsedy Fialy podpoří. Znamená to sice výdaje pro stát, ten by ale měl vykonávat servis a službu pro občany a firmy, míní.

Stát podle Vojtěcha Munzara (ODS) skrze EET ke každému aktivnímu podnikateli a živnostníkovi přistupoval s preventivní nedůvěrou. „Rušíme systém, který vytvářel nepřátelské prostředí pro podnikání, a to všemi kontrolami, lhůtami a pokutami, které EET provázely,“ poznamenal.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...