Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Zrušení náhrad nájmu by bylo likvidační pro obchod, tvrdí Asociace nákupních center

Ilustrační foto. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Zrušení programu COVID nájemné považuje Asociace nákupních center za nedobrý krok s likvidačním dopadem na odvětví služeb a obchodu. Jedná se o jeden z nejlépe nastavených dotačních titulů pro přímé krytí významného nákladu podnikatelů zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními restrikcemi.
  11:45

V současné době přispívá ke stabilizaci oboru obchodu a služeb. Ve středu to řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Příjem žádostí do COVID ubytování začne 8. února. Na pomoc je vyhrazeno půl miliardy korun

Efektivita programu COVID nájemné je podle Kubíčka pozitivně hodnocena nejen tuzemskými podnikateli, ale také v rámci Evropy. Pomohlo tomu i nedávné rozhodnutí Evropské komise o zvýšení limitu veřejné podpory na jednu společnost z 800 000 na 1,8 milionu eur (asi 46,4 mil. Kč), uvedl. Doplnil, že jednoduché a logické nastavení této podpory minimalizovalo její zneužití.

„Osvědčený kompenzační program COVID nájemné rušíme v čase, kdy nikdo neví, jak budou nová pravidla fungovat. Navrhujeme proto ponechat jej funkční do konce března a dále kompenzovat nájmy za první čtvrtletí letošního roku,“ řekl ředitel pražského obchodního centra Galerie Harfa Pavel Hradec.

Pro prodejny, které jsou uzavřené od Vánoc, to bude na konci února podle Hradce znamenat nejdelší a nejtíživější období omezení. Změna systému kompenzací byla podle něj ohlášena v čase, kdy všichni prodejci a majitelé obchodních center už vyčerpali finanční rezervy.

Specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport má nahradit jeden plošný. Podnikatelé s propadem tržeb alespoň 50 procent, budou mít nárok 500 korun denně na každého zaměstnance. V pondělí to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dotace budou podle něj moci čerpat všechny firmy bez ohledu na to, zda jsou uzavřené, nebo se jedná o subdodavatele.

Prioritou je návrat žáků a studentů do škol. Zjednodušuje se i systém kompenzací, má platit pro všechny

U programu COVID nájemné je od 5. února otevřen příjem žádostí do třetí výzvy, ve které mohou podnikatelé získat státní příspěvek 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí evidovalo 11 500 žádostí za více než miliardu korun.

Ve druhé výzvě kompenzující nájem za červenec, srpen a září MPO přijalo 42 160 žádostí za 3,4 miliardy korun. Příjem žádostí skončil minulý týden, úředníci je průběžně zpracovávají.

V první výzvě programu, ve které stát přispíval na nájem za duben, květen a červen podnikatelé podali 18 694 žádostí za 2,6 miliardy korun. MPO jich schválilo 98,4 procenta.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat