PRAHA Řádově stovky lůžek akutní péče v Jihomoravském kraji čeká buď zrušení, nebo budou sloužit k následné péči. Takové jsou odhady hejtmana Michala Haška (ČSSD), který včera podepsal dohodu s ministerstvem zdravotnictví a zástupci pojišťoven o spolupráci na nové koncepci sítě lůžkových zařízení.
Celkem mají v současnosti jihomoravské nemocnice k dispozici zhruba devět tisíc lůžek. Z toho pro následnou péči je jen několik set a to nestačí. Kraj tak chce připravit ve spolupráci s pojišťovnami podrobnou analýzu všech lůžek a odmítá jejich plošné rušení. Hotovo by mělo být do konce května.
„Určili jsme odbornou skupinu, která ve spolupráci s pojišťovnami tento koncept připraví a jasně určí kritéria pro úpravu lůžkového fondu jak v krajských a fakultních nemocnicích, tak i v těch, které zřizují města a obce,“ představil plán Michal Hašek. V druhé polovině roku by už měly nastat změny.
Spolupráci uvítal i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák: „Jsem přesvědčen, že to není jen o omezování. Vidím příležitost pro zlepšení zdravotní péče, pro to, aby se vyřešil i problém odměňování pracovníků i často ztrátové hospodaření nemocnic, které si někdy místo spolupráce zbytečně vzájemně konkurují.“
Celkem by podle ministra Leoše Hegera letos mohlo být zrušeno nebo přeměněno několik tisíc lůžek: „Pokud by to v závěru mělo ústit v redukci desetitisíců akutních lůžek, bude to trvat několik let. Chceme nastartovat plynulý proces, který letos bude zahájen spíše administrativním přesunem nebo rušením lůžek, ale v dalších letech by se měl už vyvíjet přirozeně pomocí úhradových mechanismů.“ S plány na přeměnu souhlasí i výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala: „Máme nedostatek lůžek následné péče, protože je špatně placená. A proto pacienti leží na akutních, která jsou dvakrát až pětkrát dražší. Řešením tak není plošné rušení akutních lůžek, ale ohodnocení významu následné péče, její zafinancování a případně i rozšíření. Tím budou náklady na pacienta menší.“
Ministr Heger i hejtman Hašek věří, že se k podobnému konceptu přípravy restrukturalizace lůžek připojí i ostatní kraje. Část z nich už na tom pracuje z vlastní iniciativy. Například Moravskoslezský nebo Plzeňský kraj. „Máme analytickou skupinu, kde jsou zástupci zdravotních pojišťoven, zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje a fakultní nemocnice, kteří jsou největšími poskytovateli zdravotní péče,“ říká tamní radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD) s tím, že výsledky jejich analýzy by měly být také v polovině roku.