Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tečka za zveřejněním čísel Klause i Nečase. Ztohoven pokutu nedostanou

SMS zprávu politikům lze zaslat přímo z mobilu ve výstavní síni DOXu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SMS zprávu politikům lze zaslat přímo z mobilu ve výstavní síni DOXu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Zveřejnění telefonních čísel politiků se nakonec obejde bez pokuty. Úřad pro ochranu osobních údajů dospěl po tříměsíčním prošetřování kauzy k závěru, že umělecká skupina Ztohoven svým happeningem neporušila zákon. Pokud se prý někdo cítí poškozen, má zvážit občanskoprávní žalobu, to nicméně zřejmě nehrozí. Politiky oslovené serverem Lidovky.cz už kauza ani rozhodnutí příliš nezajímá.

Ochránci dat se tak přiklonili k rozhodnutí policie z letošního února. "V daném případě se jedná o telefonní čísla osob činných v politice a veřejném životě, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o telefon hrazený z veřejných či soukromých prostředků," odůvodnil pro server Lidovky.cz rozhodnutí úřadu mluvčí David Pavlát.

ČTĚTE TAKÉ:


Podnět tak Úřad pro ochranu osobních údajů odložil. Jedinou možností tak zůstává obrátit se na soud individuálně. "Každá osoba má zvážit v jak velké míře ji toto zveřejnění poškozuje a případně věc řešit občanskoprávní žalobou," doporučuje Pavlát. Pokud se tak nestane, udělali ochránci dat definitivní tečku za výstavou v galerii DOX, na níž Ztohoven zveřejnili čísla tehdejšího prezidenta Václava Klause, premiéra Petra Nečase a dalších politiků. 

Vzkazy občanů politikům

  • Miroslav Kalousek (ministr financí): Ty svině flanďácká, pověsíme tě na kříž hlavou dolů. Ty kurvo, podpálíme ti barák a oběsíme tě i s dětmi. Denně se modlím, abyste umřel na rakovinu ve strašných bolestech.Ty svině flanďácká, přibijem tě na kříž hlavou dolů a nacpeme ti koule do krku.
  • Petr Gazdík (předseda poslaneckého klubu TOP 09): Grázle, dostaneš kulku do hlavy.
  • Kristýna Kočí (poslankyně): Chci tě vomr*at".

Instalaci představovala deska ve tvaru Poslanecké sněmovny, kde u každého místa bylo telefonní číslo příslušného poslance. Před deskou pak visel mobilní telefon, z něhož lidé anonymně mohli politikům poslat vzkaz. Skupina to pokládala za nejpřímější způsob demokracie a výzvu pro veřejnost, která se s ní měla popasovat. 

Kalousek: Je mi to úplně jedno

Krátce po zveřejnění začaly politikům chodit tisíce SMS zpráv, některé velmi vulgární. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jich obdržel stovky. "Denně se modlím, abys zemřel na rakovinu ve strašných bolestech," zněla jedna z nich. Rozhodnutí policie a ochránců dat je Kalouska nezajímá. "Je mi to úplně jedno. I kdyby byli potrestaní, obtěžování, jemuž jsem byl vystaven, mě to stejně nazbaví," řekl serveru Lidovky.cz.

Místopředsedovi TOP 09 chodily sprosté zprávy ještě dva měsíce po výstavě. "Bylo jich hodně, většinu jsem mazal a ani nedočítal, stačilo si přečíst první slova," popsal.  Výhružek a úřážek se však nezbavil dodnes. "Dostávám řadu e-mailů, mezi nimi i podpůrné, ale stejná sprostota, jako po zveřejnění čísla, mi chodí neustále," podotkl.

Miroslav Kalousek.
Vít Bárta u soudu

Bárta? Děkuji, mám příznivce i v Kanadě

Někteří politici však narozdíl od Kalouska dostávali pozitivní zprávy, nebo to alespoň tvrdí. Třeba Vít Bárta. "Zveřejnění mi pomohlo, získal jsem příznivce dokonce z Kanady a za to umělcům děkuji," pochvaluje si ještě dnes.

Jeho bývalá spolustranička, nyní šéfka nejmenší koaliční strany LIDEM Karolína Peake zase celou věc pustila z hlavy. "Přišlo mi to spíše jako uhozený vtip než něco trestuhodného. Nijak mě nerozzlobilo, rozhodně ale nic inteligentního nepřineslo," míní Peake. A podobně mluví i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Když se zamyslím, co už všechno policie odložila, je tento případ ještě jedním z nejlehčích hříchů," myslí si.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....