1. října 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztracená standarta, den 12. Policie stále tápe, sběratelé umění chtějí trenky

Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty. | foto: ZtohovenLidovky.cz

PRAHA Už dvanáct dní policie marně pátrá po standartě, jejíž ztráta stála místo šéfa prezidentovy ochranky Petra Dongrese. Umělce ze skupiny Ztohoven ale prý osud praporu nezajímá. Spíš by se chtěli dozvědět, kde skončily „Zemanovy“ červené trenky. Zájem o ně totiž údajně projevili sběratelé moderního umění.

„Standarta se stále nenašla,“ opakuje trpělivě již dvanáct dní mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Kam se poděla? Policie tápe. Jen umělci ze skupiny Ztohoven, kteří honosný prapor vyměnili za červené „prezidentovy“ trenýrky, šibalsky tvrdí: Standartu odvál vítr.

Hradní vlajku se policii nepodařilo najít ani u třech umělců, kteří na střechu Hradu lezli, ani poblíž místa kde vlála. Přitom se jedná o více než metrový kus látky z pevných vláken - to znamená, že standarta je neskladná a jen obtížně by unikla pozornosti ostrahy, která aktivisty musela prohledávat.

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském...
Záběry z výměny standarty za rudé trenky.

Mluvčí skupiny Petr Žilka navíc konstatoval, že více se momentálně skupina zajímá o osud obřího spodního prádla. „Na Hrad stejně patří trenky a nás zajímá, jaký je jejich osud. Projevují o ně zájem různí sběratelé současného umění,“ popsal důvody.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček momentálně nevidí problém v tom, že policie ještě standartu nenašla. „Selhání vidím úplně jinde - u Pražské kavárny, která hýká blahem nad zneuctěním standarty prezidenta republiky,“ odpověděl na dotaz.

Za trenýrky padají hlavy

Kvůli trenýrkové aféře už přišel o svou funkci šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a židle se kýve možná i pod velitelem hradní stráže Radimem Studeným. „Kromě pana Dongrese nese odpovědnost i šéf hradní stráže,“ ukázal na dalšího viníka prezident Zeman na tiskové konferenci. Studeného na rozdíl od Dongrese může ale prezident odvolat přímo.

„Odpovědnost za zajištění bezpečnosti Pražského hradu nenesou ministr obrany ani náčelník armády. Podle zákona je Hradní stráž podřízená náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky, který je přímo podřízen prezidentovi,“ vysvětlil služební hierarchii Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.

Nicnetušící kolemjdoucí si chtěli pro štěstí na kominíky sáhnout.

Nicnetušící kolemjdoucí si chtěli pro štěstí na kominíky sáhnout.

Umělci v přestrojení za kominíky neměli údajně s průnikem do Hradu žádné problémy. „Nebylo třeba překonávat žádné bezpečnostní zábrany. Jen jsme odklopili kus plotu a vešli. Žádná bezpečnostní kontrola tam nebyla.“ popsal již dříve akci Žilka. Místo standarty prezidenta pak na krátkou chvíli zavlály obří červené trenýrky. Tři umělce nyní policie viní z krádeže standarty a výtržnictví. Mluvčí Ovčáček navíc vyčíslil škodu na 100 tisíc.

jzlJakub Zelenka