Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ztracené děti ledového muže

Česko

Ötziho genetický materiál je nejstarší úplný úsek „mtDNA“ Homo sapiens

Vědci zmapovali mitochondriální DNA Ötziho, mumie z alpského ledovce. Potomci skupiny, k níž patřil, už v Evropě nežijí.

V září 1991 našli v Ötztalských Alpách na rakouskoitalském pomezí turisté lidské tělo, které torzem vyčnívalo z tajícího Schnalstalského ledovce u průsmyku Hauslabjoch v nadmořské výšce 3270 metrů. Rakouské úřady to zprvu vzaly jako úmrtí či vraždu z moderní doby.

Brzy ale zjistily, že když zločin, tak starověký. Mumii začali zkoumat vědci v Innsbrucku, a když se ukázalo, že naleziště leží na italské straně, ocitla se v Bolzanu. Od roku 1998 lze mumii, pojmenovanou Ötzi, zhlédnout v tamějším Jihotyrolském archeologickém muzeu.

Ötzi byl muž, v době úmrtí před 5100 až 5350 lety asi šestačtyřicetiletý. Žil v závěru mladší doby kamenné, vlastně již v době měděné. Měřil 1,65 metru a vážil kolem padesáti kilogramů. Trpěl parazity a také ho zlobily klouby. V posledním půlroce svého života byl třikrát nemocen.

Nosil složitý oděv z kožešin, kůží a rostlinných materiálů a skvělé boty. Šlo zřejmě o pastýře a lovce, ač z komunity, která měla hodně společného se zpracováváním mědi. Vyzbrojen byl dlouhým lukem a šípy, měděnou sekerou a nožem a nesl si i bohatou výstroj včetně léčiv.

Vědci určili také složení jeho posledních jídel a podle pylu, kde je jedl. Z izotopového složení zubů vyplynulo, že se narodil poblíž dnešní vesnice Felthurns čili Velturno u Bolzana, načež většinu života strávil v údolích přibližně padesát kilometrů severněji kolem Merana.

Poslední boj Nejprve se zdálo, že Ötzi zahynul v horách nepřízní počasí. Další výzkumy ale odhalily hrot šípu vstřeleného zezadu do hrudi. Způsobil vážné, ne-li smrtelné krvácení. Po těle měl oděrky a řezné rány. Hlavu poškodil náraz – od vysvětlení pádem se nyní přechází k úderu.

Ötzi ovšem podle všeho neprodal svůj život lacino. Na jednom šípu se našla krev dvou lidí, které zřejmě zabil, a šíp si vždy vzal zpátky, krev třetího na noži. Krev čtvrtého na plášti – nesl zraněného druha? Zjevně tehdy došlo k ozbrojené srážce dvou skupin, asi vesměs alpských horalů.

Genetický základ Ötziho několik let zkoumá tým Franca Rolla z Camerinské univerzity. Dnes v časopise Current Biology předložili úplný rozbor jeho mitochondriální DNA (mtDNA).

Mitochondrie jsou ústrojky v našich buňkách, kde plní úlohu „elektráren“. Tyto kdysi volně žijící bakterie si zachovaly autonomní DNA, kterou dědíme (až na velmi vzácné výjimky) po mateřské linii. Nemá tak zásadní vliv na vlastnosti organismu jako jaderná DNA. Na druhou stranu se lépe zachovává.

Ötziho genetický materiál je vůbec nejstarší úplná sekvence mtDNA anatomicky moderního člověka druhu Homo sapiens, ale v tom není její hlavní důležitost.

Vědci mtDNA využívají při zkoumání mezipopulačních vztahů a lidské evoluce. Proto existuje celosvětová databáze lidské mtDNA jako základ k porovnávání. U Ötziho vyšlo najevo, že jeho mtDNA se značně liší od dnešních Evropanů. Divné, vždyť 5000 let není tak mnoho. Genetický sirota Již déle se ví, že Ötzi je ze subhaploskupiny K1. (Haploskupinu tvoří potomkové společného předka se stejnými mutacemi na specifických místech DNA.) V haploskupině K je asi osm procent dnešních Evropanů. Dělí se na subhaploskupiny K1 a K2. K1 pak na tři shluky.

„Překvapivým výsledkem nového rozboru je zjištění, že Ötziho linie nespadá do žádného ze tří shluků K1,“ řekl Rollo. S deseti italskými a britskými kolegy předběžně nazval tuto nově objevenou větev lidského rodostromu Ötziho linie.

„To neznamená, že Ötzi měl ,osobní' mutaci, kterou se lišil od ostatních (i když nese jisté genetické znaky snížené plodnosti – pozn. aut.), jen to, že kdysi žila skupina mužů a žen, kteří sdíleli tutéž mtDNA, dnes se ale již očividně nevyskytuje,“ dodal Rollo.

Vymřela, stala se vzácnou, takže není v databázi, nebo její znaky vyřadily z dědění náhodné genetické procesy. Buď jak buď, dnes nikdo z Evropanů nemůže tvrdit, že je potomkem Ötziho. První rozbory zlomků mtDNA z roku 1994 hlásaly něco jiného.

Ötzi ale možná nezůstane sám. V září 2003 našli turisté na Tungelském ledovci v průsmyku Schnidejoch na švýcarsko-italském pomezí výzbroj, výstroj a oděv člověka, který žil tisíc let před Ötzim. Lidské pozůstatky se zatím nenašly, ale vědci už jejich majitele pojmenovali: Schnidi.

***

Nová studie ukazuje, že žádný Evropan dnes nemůže tvrdit: jsem potomkem Ötziho. I když první genetické analýzy z roku 1994 naznačovaly něco jiného.

Místo, kde byla 19. září 1991 poblíž rakousko-italských hranic v Ötztalských Alpách nalezena mumie pravěkého člověka, připomíná pomník z kamenů. Lovec z ledovce dostal jméno Ötzi.

Tanec kolem Ötziho

Nález mumie způsobil poprask nejen mezi vědci. Nálezci, manželé Simonovi, vedli s místní italskou vládou spor, který skončil až letos v září. Úřady nakonec vyplatily - už jen vdově Simonové - 150 tisíc eur. Jestli by ale Ötzi neměl být vlastně rád, že podle analýzy mitochondriální DNA už se jeho potomci nemůžou tance kolem jeho mrtvoly zúčastnit.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...