Dva měsíce pátrali ornitologové po orlici Hance, která se „ztratila“. Hanka byla mezi orly, které experti vypustili s vysílačkami do volné přírody. A právě spojení s Hankou bylo vzápětí přerušeno.
Nyní mohou ornitologové slavit: Hanka žije. Ochranáři ji našli u lovce dravců v obci Staré Hamry uprostřed Beskyd.
Mládě je zdravé a překrmené.
Orlici tedy nesežrala liška, jak se ornitologové nejprve domnívali. Pravděpodobnější je, že se chytila do jedné z pastí, které lovec nalíčil. Případ vyšetřuje policie. „Ještě ani není rozhodnuto o právní kvalifikaci. Ten člověk tvrdí, že orla našel, vydal jej dobrovolně a sám chtěl ochranáře kontaktovat, jenom už to prý nestihl,“ říká policejní mluvčí ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec. Ornitolog Petr Orel toto vysvětlení nepokládá za věrohodné. „V zajetí byla orlice určitě dva měsíce,“ říká. Lovci hrozí maximálně několikatisícová pokuta, protože dravci neublížil.
Pokračování na straně 10
Návrat orla - Záhadně zmizelá orlice Hanka se našla ve voliéře lovce dravců
Dokončení ze strany 1
Po dlouhém pátrání byla Hančina vysílačka nalezena v blízkosti liščí nory u Starých Hamrů. V té době ornitologové oznámili veřejnosti, že Hanku patrně sežrala liška. „Už tehdy jsme se ale zabývali variantou, že vysílačku u liščí nory nastražil člověk, který nás chtěl zmást,“ líčí Petr Orel. „Mohl vidět, jak se pohybujeme po lese s anténami a snažíme se orlici dohledat,“ dodává.
Pochybnosti od začátku Podle ornitologů od začátku existovalo několik indicií, které verzi s liškou zpochybňovaly. „Nenašli jsme v okolí jediné orlí pírko,“ uvádí Orel. Dokonce i peří domácí drůbeže blízko nory prý nasvědčovalo, že je tam někdo nastražil, protože bylo uřezané.
Proto se lidé ze záchranné stanice zvířat v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína nespokojili s pouhým konstatováním, že o orlici Hanku přišli. A začali zjišťovat, co se stalo, za pomoci v podstatě kriminalistických metod.
Pod mikroskopem zkoumali teflonové pásky, kterými byla vysílačka uchycena k tělu mladé orlice. „Páska nebyla ani přestřižena ani přeřezána ostrým nožem. Struktura řezu budila dojem, že pásku něco překouslo, její okraje byly silně narušeny,“ popisuje Orel. Tato skutečnost ovšem mluvila spíš ve prospěch teorie, že Hanka přecenila své síly a zaútočila na lišku, která ji zakousla.
Pátrání tedy nikam nevedlo a ochránci přírody začínali propadat beznaději. Minulý pátek večer však do Bartošovic zatelefonoval anonym a oznámil, že ve Starých Hamrech žije muž, který chová orla. Hned druhý den ráno se na místo vypravili ornitologové.
Na horské samotě objevili dům, v jehož blízkosti se nacházely sklopce na chytání zvěře i odchytový koš, do kterého lze lovit ptáky. Majitel domu dravce záchranářům bez problémů vydal.
Orlice Hanka je nyní zpět v záchranné stanici v Bartošovicích. Váží pět a půl kilogramu. Až zhubne nejméně o dva kilogramy a odvykne si od lidské přítomnosti, bude moci být znovu do Beskyd vypuštěna. Největším nepřítelem je člověk Z osmi orlů, které ornitologové do beskydské přírody v uplynulých dvou letech vypustili, je Hanka již druhým ptákem, kterého ohrozil člověk. Orlici Anču loni někdo postřelil nedaleko města Hranice. Případ bez výsledku vyšetřovala policie.
Anča se díky péči jejích zachránců uzdravila a letos byla opět vypuštěna. „Největším nepřítelem orlů skalních je člověk, a to je smutné konstatování,“ míní Petr Orel. Jak bránit tyto dravce proti lidem ornitologové zatím nevymysleli.
Orlí mláďata jsou k nám dovážena ze Slovenska v rámci projektu návratu orla skalního do české přírody. Mláďata dostávají jména v pořadí podle abecedy. Vloni byli vypuštěni Anča, Babka, Cecilka a David, letos Filoména, Gabča a Hanka. Samce Emila, který uhynul těsně po příjezdu do Čech má nahradit orel Evžen.