Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
18. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztracené poznámky. Zažívám jednu z největších panik svého života, zapsal si Dbalý

Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Dosud se vědělo pouze o jedné verzi poznámek Vladimíra Dbalého. Jak nicméně zjistil server Lidovky.cz, kriminalisté exřediteli Nemocnice Na Homolce zabavili minimálně čtyři verze klíčového důkazu, přičemž u některých chybí poznámky týkající se zmanipulovaných tendrů a úplatků.

„Jedu domů, kde zažívám jednu z největších PANIK SVÉHO ŽIVOTA!!! Zjišťuji totiž při převlékání, že nemám flashku s diary. Buď mi ji někdo ukradl, nebo jsem ji ztratil - obojí znamená KONEC. Rozklepaný na nejvyšší míru rychle odjíždím do Nemocnice Na Homolce a nacházím ji v pracovně!!!“ zapsal si 17. března 2011 Dbalý.

Na mysli měl svoje poznámky, podle policie deník se seznamem zmanipulovaných zakázek a úplatky, podle Dbalého podklady pro literární dílo. Vedl si je od roku 2006 a výše zmíněná citace podle státního zástupce Zdeňka Matuly dokládá, že si byl vědom jejich závažnosti.

Dbalý policisty sám navedl

Ironií osudu se podle státního zástupce stalo, že policistům díky své důslednosti nejenže poskytl ostré náboje v podobě klíčového důkazu, ale navíc je k němu sám nechtěně přivedl. Panika, kterou prožil na sklonku zimy 2011, tehdejšího šéfa Nemocnice Na Homolce dostihla podle Matuly i koncem června 2013.

„Podobné pocity zřejmě obviněný prožíval i po domovní prohlídce provedené dne 27. 6. 2013, s níž zjevně nepočítal a při které mu byl zajištěn externí disk a osobní počítač,“ poznamenal Matula v analýze ke kauze Dbalého, kterou předložil soud a s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Právě na disku se mezi záplavou souborů skrýval klíčový důkaz proti Dbalému a ukryt by možná zůstal dodnes, kdyby se tehdejší šéf elitního špitálu nesnažil zabavené paměťové médium opakovaně získat zpět.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

„19.7. 2013 podal žádost o vrácení externího disku s odůvodněním, že se na něm nenacházejí žádné skutečnosti důležité pro trestní řízení, ale nacházejí se na něm data a informace osobní (rodinná fota a videa) a data jeho rozepsaného autorského díla a odborné texty medicínského zaměření. Žádosti nebylo vyhověno,“ popisuje dokument.

Tvrdil, že musí dílo odevzdat

Dbalý se však nevzdal a pokus zopakoval zkraje prosince. Tehdy mu kriminalisté vrátili dva tablety a notebook, na kterých nic nebylo. Letos v lednu proto vyrukoval s nejtěžším kalibrem. Autorské dílo na disku podle něho podléhalo Licenční smlouvě nakladatelské, kterou uzavřel s nakladatelem prostřednictvím kamaráda Martina Č.

„Žádal o jeho (disku) vydání, jinak by mu mohla být způsobena další škoda spočívající zejména v nesplnění jeho povinností vyplývající z přiložené smlouvy, podle níž byl autorem knihy Příběh nepohodlného ředitele nemocnice, jejíž první verzi rukopisu se zavázal odevzdat v březnu 2014,“ napsal Matula do analýzy. Jak ale informoval server Lidovky.cz, smlouva byla podle vyšetřovatelů uzavřena účelově a žádný rukopis knihy Dbalý nikdy neměl dodat.

Co si Dbalý zapisoval do deníku:

Klíčový důkaz má navíc několik verzí, to ostatně potvrdila i Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová. „Pokud vím, policejní orgán má k dispozici asi pět verzí, k nimž ale já nemám přístup. To, že existuje několik verzí v podstatě potvrzuje, že klient s textem aktivně pracoval. Je nesmysl, že by proškrtával problematické části, aby se vyhnul problémům s policií, když v té době již měla policie k dispozici plnou verzi připravovaného námětu,“ poukazuje advokátka.

Škrtal problematické pasáže

Matula v analýze píše o čtyřech verzích o 196, 283, 219 a 202 stranách. „Porovnáním těchto verzí s verzemi zajištěnými při domovní prohlídce v roce 2013 bylo zjištěno, že verze čítající 283 stran je obsahově totožná s verzí zajištěnou v roce 2013, toliko rozšířená o měsíc událostí. Další verze v rozsahu 219 a 202 stran jsou již následnou úpravou této 283 stránkové verze , přičemž úpravy spočívají ve více či méně důsledném vyškrtáním těch částí textu, které obviněný považoval za problematické,“ stojí v dokumentu státního zástupce.

Dbalý a jeho obhajoba od začátku tvrdí, že klíčový dokument není diářem, ale kombinací sebraných drbů a fikce, státní zástupce je však považuje za reálný odraz dění kolem elitního lékaře v letech 2006 - 2011.

„Dokazují to nejen věci, jejichž nákup si obviněný poznačil a které u něj byly nalezeny při domovní prohlídce, ale též věci, které byly nalezeny v ukrývaném kufru (cenné známky, investiční mince, jejichž nákupy si obviněný zaznamenával),“ míní Matula. Některé části se podle něj shodují s výpověďmi svědků. Podle Oboňové to však Dbalého tvrzení o literárním díle nijak neodporuje. „Čerpal částečně ze skutečných událostí,“ tvrdí.

Bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce kriminalisté viní ze zmanipulování tendrů na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...