Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ztracený obraz za miliony? Nikdy jsem ho neviděla, tvrdí exministryně Hanáková

Česko

  18:05
PRAHA - Minulý rok převedlo ministerstvo kultury část majetku na nově vzniklý Státní fond kinematografie. Podle NKÚ se během stěhování ztratilo šest předmětů a obraz od Jana Zrzavého v hodnotě 2,5 milionu korun. Exministryně kultury Alena Hanáková ale o ničem neví. „Kdyby mi to někdo nahlásil, tak bych jednala,“ tvrdí.

Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková. foto: archiv LN - Ondřej Němec

Lidovky.cz: Podle zprávy NKÚ se na ministerstvu kultury během vašeho působení ztratil obraz od Jana Zrzavého v hodnotě 2,5 milionu korun. Víte o tom?
Tu informaci, kterou mi tady říkáte, jsem se dozvěděla během čtvrt hodiny asi už potřetí, ale jelikož teď nesedím u počítače, tak jsem si ji neměla šanci přečíst ve sdělovacích prostředcích, ani o tom s někým hovořit. Je to pro mě překvapující. Během té doby, co jsem byla na ministerstvu, žádná podobná ztráta nikdy hlášená nebyla.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ztráta obrazu se policii podle NKÚ nahlásila až po sedmi měsících...
Nevím o tom žádné informace. Kdyby mi někdo v té době nahlásil, že se něco podobného událo, tak bych jednala i konala v souladu nejen se zákony, ale i dobrými mravy. Prostě se neřeší něco, co není. Kdybych měla podobnou informaci, tak bych nikdy nepodepsala materiály poškozující ministerstvo kultury. Víc vám říct nemohu - je to pro mě novinka.

Lidovky.cz A viděla jste někdy osobně ten obraz? Víte, o který exponát přesně jde?
Ne, nevím, o jaký obraz jde. Někdo mi říkal, že jeho fotka vyšla někde na internetu. Bohužel jsem se zatím neměla šanci s někým spojit. Mohu vám říct jenom to, co jsem vám teď řekla. Kdybych měla ztrátu nahlášenou, určitě bych to řešila.

Karlachovy sady od Jana Zrzavého

Lidovky.cz: Budete se teď nějak podílet na řešení toho problému?
Co mám teď řešit? Žádné informace o té ztrátě nemám. Co mám teď dělat?

Lidovky.cz: Nekontaktovala vás ohledně obrazu třeba policie?
Ten, kdo mě kontaktoval, jsou média. Médiím odpovídám pořád stejně, protože nemám co jiného odpovědět. Víc k tomu říkat nebudu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!