Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztracený obraz za miliony? Nikdy jsem ho neviděla, tvrdí exministryně Hanáková

Česko

  18:05
PRAHA - Minulý rok převedlo ministerstvo kultury část majetku na nově vzniklý Státní fond kinematografie. Podle NKÚ se během stěhování ztratilo šest předmětů a obraz od Jana Zrzavého v hodnotě 2,5 milionu korun. Exministryně kultury Alena Hanáková ale o ničem neví. „Kdyby mi to někdo nahlásil, tak bych jednala,“ tvrdí.

Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková. foto: archiv LN - Ondřej Němec

Lidovky.cz: Podle zprávy NKÚ se na ministerstvu kultury během vašeho působení ztratil obraz od Jana Zrzavého v hodnotě 2,5 milionu korun. Víte o tom?
Tu informaci, kterou mi tady říkáte, jsem se dozvěděla během čtvrt hodiny asi už potřetí, ale jelikož teď nesedím u počítače, tak jsem si ji neměla šanci přečíst ve sdělovacích prostředcích, ani o tom s někým hovořit. Je to pro mě překvapující. Během té doby, co jsem byla na ministerstvu, žádná podobná ztráta nikdy hlášená nebyla.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ztráta obrazu se policii podle NKÚ nahlásila až po sedmi měsících...
Nevím o tom žádné informace. Kdyby mi někdo v té době nahlásil, že se něco podobného událo, tak bych jednala i konala v souladu nejen se zákony, ale i dobrými mravy. Prostě se neřeší něco, co není. Kdybych měla podobnou informaci, tak bych nikdy nepodepsala materiály poškozující ministerstvo kultury. Víc vám říct nemohu - je to pro mě novinka.

Lidovky.cz A viděla jste někdy osobně ten obraz? Víte, o který exponát přesně jde?
Ne, nevím, o jaký obraz jde. Někdo mi říkal, že jeho fotka vyšla někde na internetu. Bohužel jsem se zatím neměla šanci s někým spojit. Mohu vám říct jenom to, co jsem vám teď řekla. Kdybych měla ztrátu nahlášenou, určitě bych to řešila.

Karlachovy sady od Jana Zrzavého

Karlachovy sady od Jana Zrzavého

Lidovky.cz: Budete se teď nějak podílet na řešení toho problému?
Co mám teď řešit? Žádné informace o té ztrátě nemám. Co mám teď dělat?

Lidovky.cz: Nekontaktovala vás ohledně obrazu třeba policie?
Ten, kdo mě kontaktoval, jsou média. Médiím odpovídám pořád stejně, protože nemám co jiného odpovědět. Víc k tomu říkat nebudu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...