Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztráta ECM výrazně roste

Česko

PRAHA Developerská společnost ECM Real Estate Investments v prvním čtvrtletí meziročně prohloubila ztrátu. Ta je dnes šest milionů eur (kolem 154 milionů korun) proti 0,9 milionu eur (asi 23,2 milionu korun) před rokem. Provozní ztráta společnosti činila za první tři letošní měsíce 1,97 milionu eur (asi 50,7 milionu korun). Za stejné období loňského roku měla ECM provozní zisk 300 tisíc eur.

„Čistý provozní výsledek je záporný, a to zejména v důsledku snížené aktivace vnitropodnikových nákladů, ztráty z prodeje servisní společnosti v Rusku a mírné ztráty z přecenění investičního majetku,“ uvedla firma.

Klesly i zisky z pronájmu Výnosy z pronájmu ECM od ledna do března meziročně klesly o 29,5 procenta na dva miliony eur (zhruba 51,5 milionu korun). Za výrazným poklesem příjmů z nájemného je prý hlavně prodej obří kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci na konci roku 2009.

Celkový kapitál firmy se snížil o 19,7 procenta na 24,3 milionu eur (přibližně 625 milionů korun). Celková aktiva se naopak zvýšila o 4,3 procenta na 356,2 milionu eur, tedy asi na 9,2 miliardy korun.

K letošnímu 18. květnu tvořilo portfolio developera 17 projektů s celkovou plochou 515 tisíc metrů čtverečních.

Kromě České republiky podniká ECM také v Rusku a Číně. Od konce roku 2009 firma prodala nemovitosti v hodnotě asi 5,4 miliardy korun. Nejvíce utržila za výškové budovy City Tower a City Empiria v Praze na Pankráci.

Firma se v současnosti potýká s dluhem, který se pohybuje kolem 80 procent hodnoty jejích aktiv. To je porušením smluvních podmínek dluhopisů, podle kterých poměr dluhu k aktivům firmy má být pod 65 procenty.

Valná hromada držitelů dluhopisů tak může 27. května rozhodnout o jejich předčasném splacení ve výši 125 procent jejich nominální hodnoty.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...