Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ztratil jsem se v registrech

Česko

Na webu najdete různé seznamy dlužníků. Od některých však raději dejte ruce dál

Když jsem na konci března usedal k počítači s plánem napsat článek o registru dlužníků, nevěděl jsem, že se ze mě stane investigativní žurnalista. S naivní představou, že na internetu mě nemůže nic překvapit, jsem udělal to, co by udělal každý. Do několika vyhledávačů jsem zadal řetězec „registr dlužníků“.

Ze stránek, které se umístily na prvních místech, jsem některé informace zahrnul do článku. Abych ulehčil čtenáři práci, přidal jsem rovnou také přímý odkaz. Chtěl jsem se samozřejmě vyhnout omylu, a tak jsem prohledal i mediální databáze tištěných zdrojů, ČTK a další materiály. Článek vyšel prvního dubna pod titulkem „Jedna pozdní platba, a jste v seznamech“.

Podezření, že všechno není v pořádku, se dostavilo záhy. Napsal mi Vladimír Komjati, mediální zástupce Bankovního a Nebankovního registru.

„Není pravda, že by byl Bankovní nebo Nebankovní registr klientských informací součástí nějakého systému CERD,“ napsal Komjati. „Pokud je na stránkách tohoto subjektu něco takového uvedeného, pak jde o lež.“

Na webu to uvedeno skutečně je: stránky www.brki.cz, www.nrki.cz a jejich slovenské varianty uvádí, že „Databáze NRKI (Nebankovní registr klientských informací) je podsystém Centrálního registru dlužníků a mezinárodního systému CERD“. Kliknutím se pak dostanete na stránku www.centralniregitrdluzniku. cz, která má stejný design jako mnoho dalších stránek, například www.cerd.cz.

Omámit se nechaly i banky Pokud ale systém CERD nespolupracuje s reálným Bankovním a Nebankovním registrem klientských informací, mají vůbec informace z jeho databáze nějakou cenu? „Neuznáváme žádné dokumenty pocházející z této společnosti - např. Potvrzení o bezdlužnosti a další,“ říká o systému CERD tisková mluvčí Komerční banky Monika Klucová. „Centrální registr dlužníků ČR nevyužíváme,“ shodují se i ostatní tuzemské banky. Až na jednu.

„Se všemi třemi subjekty (Bankovní a Nebankovní registr, CERD) spolupracujeme a jejich informace využíváme,“ přiznává Ivo Měšťánek za ČSOB a Poštovní spořitelnu. Že bych tedy nenaletěl sám?

Jestliže za záhadnými internetovými stránkami nestojí skutečný Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, kdo tedy? Pátrání vedlo přes firmu, která má mít sídlo někde na Seychelách. Jedna stránka je však zaregistrovaná na reálné jméno. Ještě v lednu 2009 byla stránka www.cerd.eu se stejným obsahem jako další podivné stránky s údaji o dlužnících zaregistrovaná na Jiřího Jehličku, majitele společnosti CERD ČR spol. s r. o.

Jehlička není české veřejnosti neznám. V roce 2007 podal trestní oznámení na bývalého premiéra Stanislava Grosse. V únoru se jednatelem společnosti CERD stal Rudolf Vitkovič. O osobě se stejným jménem se na stránkách publicisty Jana Šinágla zmiňuje sám Jehlička: Vitkoviče označuje za poradce pro bezpečnost a bývalého zaměstnance Inspekce ministra vnitra. Tuto informaci však Martina Lídlová, tisková mluvčí inspekce, odmítla potvrdit.

Pokud zabrousíte na stránky www.cerd.cz, na co si dát pozor? Ať už společnost CERD nebo někdo jiný využívá vložené informace jakkoliv, jistě by bylo snadné podobná data zneužít. Nepříjemnostem se vyhnete, když se nebudete na podezřelých stránkách registrovat a nebudete zadávat ani hledat žádné údaje. Vyhněte se i vyhledávání v obchodním či živnostenském rejstříku, kterým stránka disponuje. Při zprostředkovaném vyhledávání je velmi jednoduché „odposlouchávat“ zadávané informace a dál je využívat.

***

Stránky, které jsou v pořádku: www.creditbureau.cz www.llcb.cz www.cbcb.cz

Stránky, na které si dát pozor: www.centralniregistrdluzniku.cz www.dluznik.cz www.cerd.cz www.registerofdebtors.com www.brki.cz www.nrki.cz www.registerdlznikov.sk

www.brki.sk www.nrki.sk www.cerd.eu www.cerd.com www.cerdinkaso.cz www.financni-urad.info www.ministerstvodopravy.cz ministerstvofinanci.cz ministerstvozdravotnictvi.cz www.registr-dluzniku.cz

Autor: