Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztuhlé rysy a krabice od vína. Podívejte se poprvé na fotky ze zatýkání Ratha

Vzácný okamžik. Ve tváři jinak suverénního muže se značí rezignovanost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácný okamžik. Ve tváři jinak suverénního muže se značí rezignovanost. | foto: Archiv

PRAHA Ty záběry dosud vidělo jen několik novinářů a zvědavců z řad veřejnosti. Záznam zatýkání Davida Ratha se promítal u soudu v srpnu před dvěma lety. Obrázky však neopustily soudní síň, soudce Robert Pacovský uvnitř nepovolil kamery, a tak se na veřejnost dostal jen zvukový záznam. Server Lidovky.cz nyní získal fotografie ze 14. května 2012, kdy Ratha policisté zadrželi se sedmi miliony korun.

Obrázky přiložené ke spisu týkajícího se firem v takzvané kauze Rath II, kde by co nevidět měla padnout obžaloba, nejsou příliš kvalitní. Kriminalisté sami uvádějí, že pocházejí z videozáznamu pořízeného jedním z policistů. Navíc jsou přefocené. I tak si lze ale díky nim udělat představu, jak zhruba půlhodinová akce před domem Petra a Kateřiny Kottových v Rudné u Prahy vypadala. Lidovky.cz se ke snímku dostaly až ve chvíli, když se spisem Rath II začali seznamovat advokáti stíhaných.

Rath si tam přijel pro sedm milionů jako úplatek za zakázku na opravu Buštěhradského zámku, peníze však již neodvezl. Policisté ho při odchodu s nimi zadrželi. První snímek ukazuje překvapeného poslance, když ho policisté ve 20:15 před domem zaskočili. Viditelně vykolejený Rath se snaží krabici uloženou do igelitové tašky Humanic chránit v náruči, instinktivně ucukne a jako by ji odtáhne z dosahu.

Zavazadlo stále drží i na dalším záběru, kde debatuje s policistkou. Podle zveřejněné zvukové stopy pořízené u soudu se jí táže, zda ví, že má poslaneckou imunitu. Nakonec však tašku odloží na zem, kamera posléze zachytila již vyndanou krabici s nápisem Global Wines. Na další fotografii už Rath hledá doklady. Fotografie ukazují i kolt, jímž se vedle obušku tehdejší politik vyzbrojil, zachycují také odevzdaný výraz a ztuhlé rysy jinak suverénního politika.

Rath policistům hned od začátku tvrdil, že uvnitř krabice nese víno od kolegyně, na další fotografii ze zadržení jsou však místo lahví vyrovnané dvě řady bankovek. „To víno nebude,“ glosuje to na audiozáznamu od soudu jeden z policistů. „To je zajímavé,“ reaguje tehdejší hejtman a poslanec.

První úlek. Ratha na ulici překvapují policisté, v první chvíli ucukne a...
Diskuze.

Před soudem i v rozhovoru se serverem Lidovky.cz Rath tvrdil, že mu krabice na devět minut zmizela z dohledu. Soudce Pacovský mu však neuvěřil, mimo jiné i díky druhému videozáznamu, s nímž přišel státní zástupce Petr Jirát. Ten ukazuje, že se zavazadlem nikdo nemanipuloval.

Rath podle soudce navíc o milionech v krabici věděl, do Rudné proto přijel s pistolí a obuškem. „Takovéto vyzbrojení jistě spíš odpovídá tomu, že si přijel vyzvednout a odvézt předem domluvenou hotovost v řádu milionů korun, než tomu, že přijel posedět a pohovořit s přáteli a odvézt si pár lahví darovaného vína,“ napsal do rozsudku nad Rathem.

Expolitika poslal prozatím nepravomocně na 8,5 roku za mříže, brzy však zřejmě usedne na lavici obžalovaných podruhé v další větvi své kauzy. Kromě Ratha se týká dalších sedmi lidí a osmi firem, které se měly podílet na zmanipulovaných stavebních a zdravotnických zakázkách ve Středočeském kraji.

Zatýkání Davida Ratha

Největší korupční kauzu posledních let detailně popisuje kniha Operace Rath / Pohled do zákulisí policejního vyšetřování, která mapuje nejen počátek případu, ale i samotné zatýkání. Vybrali jsme pasáže, které se vztahují k nově zveřejněným snímkům.


„Jakmile si David Rath všiml policistů, nakročil jako by chtěl pokračovat v chůzi. Tašku s krabicí si ještě víc přitáhl k tělu. Ten nepatrný pohyb prozrazující víc, než by Rath chtěl, se stal součástí policejní mytologie. Jedno jediné ucuknutí a prvotní úlek v jeho očích byl pro detektivy, kteří strávili s politikem půl roku života, opravdovou satisfakcí.

...

„Zavolám státnímu zástupci a budu ho informovat o tom, že jste byl zadržen,“ odříkávala nahlas plán policejní důstojnice. „Dobře, ale víte, že mám poslaneckou imunitu?“ zkoušel zatáhnout záchrannou brzdu Rath. Marně. Vlak už nabral rychlost a překročil bod návratu. Kriminalistka mu bez mrknutí oka odvětila: „Tato skutečnost nebrání tomu, abychom vás za těchto podmínek zadrželi.“ Rath naštvaně vyšpulil rty.

...

„Co je v té tašce?“ zeptala se policistka.
„Mám za to, že je tam víno,“ řekl Rath.
„Kolegyně mi řekla,
že mi dává víno, že ho dostala od někoho, tak jestli chci. Já jsem jí na to řekl: ‚Máš dobré víno, proč ne‘,“ zkoušel vylepšit svou první reakci. Béžová krabice byla přelepená lepicí páskou. Policista v rukavicích dva pruhy strhnul. „Tak víno to nebude,“ ujelo mu, když otevřel víko. „Ježiš, to je zajímavé,“ odvětil pouze Rath, přičemž první slovo skoro polknul.“ (rak)

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17....

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17. srpna 2015.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.