Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubaři chtějí od pacientů 400 korun za běžné plomby. Hotově

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká stomatologická komora chce, aby zubaři mohli brát peníze i za běžné amalgamové plomby. Neplatili by senioři nad 65 let a děti do 18 let. Zubaři mají od pojišťovny za plombu 220 korun, chtějí 400 korun, někteří už je vybírají. Pokud ale mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí za běžnou plombu vybírat, řekl prezident komory Pavel Chrz. Vyzval pacienty, aby si stěžovali komoře, pokud by za péči hrazenou z pojištění museli v ordinaci zaplatit.

"Když se dozvíme, že nějaká ordinace tak postupuje, zahájíme proti ní disciplinární řízení," ujistil. Stížností ale chodí velmi málo, ročně řeší komora podle Chrze jen dvě až tři. Pacienti se totiž většinou bojí ozvat, protože o zubaře je nouze. Buď se s ním na nějakém řešení dohodnou, nebo mají za to, že částka je tak malá, že nestojí za stížnost.

"Zubaři, kteří mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí vybírat za to, co pojišťovna plně hradí. U protetiky je to odlišné, část vždy hradí pacient. U nesmluvních zařízení je to jiné, pacient se dobrovolně rozhodl pro toto zařízení a tam platí hotově všechno," vysvětlil Chrz.

Připustil, že situace v jednotlivých ordinacích je pro pacienty nepřehledná. Měli by se proto předem ptát, jaké jsou varianty ošetření a kolik to bude stát. Někteří zubaři ale vybírají rozdíl mezi tím, kolik je péče stojí a kolik dostanou od pojišťovny, další si účtují rovnou celou částku. Špatně tedy je například i to, když zubař naúčtuje pacientovi trhání zubu či chce zaplatit znecitlivující injekci.

Pacienti nemají přehled o platbách v zubní péči

Nepřehlednost praxe pro pacienty ukázal nedávný průzkum Transparency International. Řada dotázaných nerozlišovala mezi legálními platbami, doplatky na péči hrazenou z pojištění a úplatky. V zubní péči přitom jsou legální platby pacienta na řadu výkonů a v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou na všechny, zdůraznil Chrz.

Ceny v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou pak vycházejí z kalkulací daného zařízení. "Neznamená to, že se zubař koukne z okna, řekne, zaplatíte 1000 korun, pak se špatně vyspí a jiný pacient platí za stejnou práci 1500 korun," poznamenal Chrz.

Komora chce po volbách navrhnout politikům, aby změnili zákon tak, že by dospělí za plomby platili. Ročně se v Česku dělá 5,5 milionu plomb, pojišťovny za ně dají 1,2 miliardy. Pokud si je dospělí budou hradit sami, klesnou náklady pojišťoven na plomby zhruba na polovinu. O tyto peníze pak budou moci navýšit platby za další zubní péči, takže to zubařům pokryje náklady, aniž to systém bude stát další peníze navíc.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!