Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubaři: Za plomby chceme vybírat, odejdeme od pojištoven

Zubařská ordinace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubařská ordinace (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud vláda nevyřadí plomby z úhrad zdravotního pojištění, chce část zubařů, zejména těch mladších, vypovědět smlouvy s pojišťovnami a vybírat od pacientů v hotovosti. Novinářům to v pondělí řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz.

Podle něj už teď řada zubařů má smlouvy jen s některými pojišťovnami a za péči o pacienty ostatních pojišťoven vybírá. Rizika dalšího hrazení plomb z pojištění chce v pondělí Chrz vysvětlil premiéru Petru Nečasovi (ODS).

Jak se vláda dohadovala o plombách? Čtěte také:

Vyřazení plomb z úhrad pojišťoven navrhoval v reformních zákonech ministr Leoš Heger (TOP 09). Sněmovní zdravotní výbor ho v tom minulý týden podpořil, na jednání špiček koalice K9 však na nátlak Věcí veřejných plomby na pojišťovnu zůstaly. Za to Věci veřejné souhlasily s tím, že spoluúčast pacientů stoupne do dvou let o pět procent.

Kvůli plombám černá ekonomika?
Za plombu nyní platí pojišťovna zubařům 220 korun, zubaře podle Chrze stojí 400 korun, takže na pacienty na pojišťovnu "doplácejí".

"Situace mezi zubními lékaři se velmi radikalizuje, velmi se obávám toho, že nedostatek finančních prostředků se bude řešit cestami, které bychom neradi viděli, to znamená šedou či černou ekonomikou," řekl Chrz.

Podle vedení ČSK není možné do budoucna veškerou zubní léčbu hradit jen ze zdravotního pojištění. Člověk může zubním kazům zabránit, pokud se o ně řádně stará.

Rovnátka v dospělosti si zaplatíte
Podle Chrze stejně jednou přijde vyřazení plomb na pořad dne, až se bude mluvit o pěti procentech, o něž má stoupnout spoluúčast.

Podle Hegerova návrhu, který je v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, by spolu s vyřazením amalgámových plomb přestaly pojišťovny platit také rovnátka lidem nad 19 let a ošetření kořenových kanálků.

Podle stomatologické komory by vyřazení plomb z pojištění ušetřilo kolem dvou miliard, které by se mohly použít na nákladnější léčbu a zákroky.

Část by zubaři rádi získali na preventivní programy pro děti, aby je naučili správně si čistit zuby, což do budoucna sníží riziko, že budou potřebovat plombu. Ročně udělají zubaři 6,5 milionu plomb.

Z reforem jen administrativa
Chrz zdůraznil, že komora reformu v podobě, jak ji původně navrhl Heger, podporovala. Dokonce vítala, že Heger jako první z ministrů se odvážil předložit návrh na vyřazení amalgámových plomb. Nyní se ale obává, že z chystaných opatření vypadne ekonomická část a budou se týkat jen administrativy.

Zubaři usilují o vyřazení obyčejných výplní z pojištění už dlouhou dobu. Podle vedení komory poznatky ukazují, že se zuby kazí kvůli povlaku zvanému plak, který se na nich tvoří. Dá se odstranit řádnou péčí a čištěním, tvrdí. Ke kazivosti zubů mohou přispět i některé choroby, dědičná ale není, zdůraznil Chrz.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...