15. května 2009 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubová je tvář, Soukup hlava

Jsou všude. Billboardy s kandidátkou DSZ do europarlamentu Olgou Zubovou zaplavily celou republiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsou všude. Billboardy s kandidátkou DSZ do europarlamentu Olgou Zubovou zaplavily celou republiku. | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Volební tvář Demokratické strany zelených toho o činnosti své strany moc neví. Olga Zubová neumí říct, kolik peněz chce dát DSZ na volební kampaň, ani nezná počet jejích členů.

Její tvář visí na stovkách billboardů a například v Praze to vypadá, jako by do Evropského parlamentu kandidovala jen Olga Zubová se svou novou stranou. Když se jí však zeptáte na detaily kampaně, moc toho neřekne.

„To kompletně zařizoval pan Soukup,“ říká skoro omluvným tónem. „Mně jen ukázali ty billboardy, které se mi líbily. Lidé si řeknou: Demokratická strana zelených, to je ta Zubová se žlutým motýlem,“ vypráví nad šálkem kávy v parlamentní kantýně.

Podnikatel Jaromír Soukup, který je už též členem DSZ, je podle všeho jediným autorem předvolební kampaně. Straně na ni mimo jiné poskytl pět milionů korun ze svého.Jaromír Soukup

Když však přijde řeč na financování kampaně, Zubová neví nic konkrétního.„Těch pět milionů není cílová částka. Nemáme nic stanoveno. Víme jen, že se chceme odlišit od Strany zelených,“ říká.

Kromě billboardové kampaně sází nová strana i na populární sociální síť Facebook. „Přidali jsme se, nebo možná založili skupinu Green Revolution, jejíž logo nosím na klopě,“ popisuje Zubová. Z této skupiny by podle jejích slov měly přicházet nápady na propagaci předvolebních témat. V tuto chvíli má však skupina jen 145 členů.

S členskou základnou na tom není lépe ani DSZ. „Teď vám přesný počet členů určitě neřeknu,“ vysvětluje Zubová. „Nebudeme vykřikovat nějaká čísla, když celá Strana zelených má asi jen dva tisíce členů. My jsme zatím rozdali stovky přihlášek a čekáme, co se vrátí.“

Olga Zubová popírá, že by strana vznikla z popudu Jaromíra Soukupa. „Pan Soukup vůbec nevěděl o tom, že vznikla nová Demokratická strana zelených. Oslovili jsme ho až v době, kdy byla zaregistrovaná. A byla to úplná náhoda. Ne, že bychom za ním přišli a zeptali se ho, zda nám chce platit kampaň,“ vysvětluje Zubová.

Soukup má přitom minimálně obchodní vazby na současné vedení ČSSD. Jeho firma například poskytuje služby manželce šéfa ČSSD Petře Paroubkové.

V tom však Olga Zubová problém nevidí a rozhodně si nepřipouští, že by pomáhal zájmům ČSSD. „Co se týče mého případného pomáhání sociálním demokratům: Tak já jsem tady tři roky a tři roky se s panem Soukupem neznám. Nám ho kdysi představil Martin Bursík jako ekonoma. Od té doby uplynul nějaký čas, kdy jsme se vůbec neviděli. Potkali jsme se až nedávno,“ dodává.

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?