Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zůstane Plaga ministrem školství? Stojí za ním školské odbory i učitelé, rezortu se prý daří

Ministr školství Robert Plaga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Robert Plaga. | foto: RICHARD CORTÉSLidové noviny

Praha Ministr školství Robert Plaga (ANO), o jehož dalším působení ve funkci se spekuluje, je přesvědčen, že jeho úřadu se v posledním roce mnoho věcí daří a spousta je rozpracovaná. Ve vyjádření upozornil na přidávání peněz do všech úrovní škol i do sportu. Uvedl, že jeho cílem je školství stabilizovat.

„Mým cílem vždy bylo resort stabilizovat a oprostit se od zavedené myšlenky, že co ministr, to spousta nápadů a nepromyšlených změn. To je něco, co školství v posledních letech spíše škodilo. V každém případě jsou personální záležitosti vlády plně v rukou pana premiéra,“ uvedl Plaga. Premiér Andrej Babiš (ANO) na cestě po Asii ve čtvrtek odmítl spekulace médií o možném konci Plagy ve funkci komentovat. Uvedl pouze, že pokud by věc byla aktuální, nejprve by o ní hovořil s prezidentem, až poté s médii.

Plagu ve čtvrtek kritizoval prezident Miloš Zeman za jeho schůzku s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou, označil to za hrubou chybu. K tomu ministerstvo zopakovalo, že Plaga se k výrokům BIS ohledně údajného ruského vlivu na školství stavěl velmi rezervovaně a schůzka s Koudelkou to nezměnila. Snahu o změnu výuky moderních dějin avizoval ministr už dříve.

Za hranou bylo Plagovo jednání s šéfem BIS i podle Vojtěcha Filipa, předsedy KSČM, která podporuje menšinový kabinet ve Sněmovně. „To je v rozporu se základní listinou práv a svobod, s právem na svobodné přijímání informací a svobodné bádání. Aby se zpravodajská služba sešla s ministrem školství a říkali, co se smí a nesmí,“ řekl Filip. Plaga podle něj ani nevyslyšel doporučení Sněmovny, aby řešil problémy s inkluzí v malých školách, které nemají na žáky se specifickými potřebami finance ani personál. „To je důvod ke kritice,“ uvedl. Zdůraznil ale, že složení vlády je věcí premiéra.

Obecně Plaga nechce hájit sám sebe. „Záleží, jak to vidí terén, tedy oblast školství, mládeže a tělovýchovy. Za sebe jsem názoru, že v odborné rovině se během roku mého působení řada věcí na ministerstvu daří a spousta je rozpracovaná,“ uvedl. Připomenul, že úřad masivně přidává peníze do regionálního i vysokého školství a důsledně postihuje podvodné poskytování vysokoškolského vzdělání. „Masivně přidáváme finance také do sportu. Navýšili jsme finanční podporu programu pro kluby, ve kterých sportují děti a talentovaná mládež, a podstatně jsme u tohoto programu zrychlili administraci,“ uvedl.

Školské odbory Plagu hájí

Podle Pedagogické komory a společnosti EDUin Plaga ukázal, že je schopný ministr školství, který k zásadním otázkám přistupuje věcně. Kladně hodnotil Plagu také předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Zároveň však zdůraznil, že odvolávání ministrů je záležitostí premiéra.

„Robert Plaga se během svého působení na MŠMT projevuje jako ministr, který má velmi detailní přehled o resortu, jenž mu byl svěřen. Snaží se citlivě vyjednávat s aktéry vzdělávání a dokáže jim vyjít vstříc v okamžiku, kdy hrozí, že dobře zamýšlený záměr může vést k neřešitelným situacím (zrušení povinnosti přijímat dvouleté děti do mateřských škol). Zároveň ale nepodléhá tlaku zájmových skupin v případě, kdy existují vážné pochybnosti k dopadu navrhovaných opatření (cut-off skóre v přijímacích zkouškách na SŠ),“ vyhodnotila společnost EDUin v tiskovém prohlášení dosavadní činnost stávajícího ministra školství. Z toho důvodu podle EDUin „lze těžko najít racionální zdůvodnění“ pro odvolání Plagy.

Podobně se vyjádřil také předseda Pedagogické komory Radek Sárközi, podle kterého práce Plagy jednoznačně předčila práci jeho předchůdců. „Plaga je dobrý ministr a rozhodně si myslím, že je lepší, než byli ti poslední tři ministři,“ řekl Sárközi a doplnil, že si Plaga pravidelně nechává vypracovat analýzy, podle kterých postupuje a „školství se pak řídí věcně, a ne ideologicky“.

Dosavadní spekulace o důvodech pro údajné chystané Plagovo odvolání Sárközi považuje za zástupné. Například k otázce sporu ohledně financování brněnských motocyklových závodů šéf Pedagogické komory řekl, že rozpočet pro závody navýšila Plagova předchůdkyně Kateřina Valachová (ČSSD) na 70 milionů Kč, jelikož je z Brna. Plaga pak rozpočet snížil opět na 39 milionů. Financování závodů ale bude nově spadat pod ministerstvo pro místní rozvoj, nikoliv školství, dodal Sárközi s tím, že jde o 30 milionů a kvůli tomu se ministr neodvolává. Za podobně zástupný důvod označil Sárközi také spor o financování sportu.

Za pravděpodobnější důvod pro možný záměr Plagu odvolat Sárközi označil nesouhlas s kraji o zavedení takzvaného cut-off score. Zatímco kraje zavedení bodové hranice pro přijetí na maturitní obory středních škol podporují, analýza, kterou si Plaga nechal vypracovat, takový systém vyhodnotila jako nepřínosný, uvedl Sárközi a zdůraznil, že v krajích je silně zastoupeno ANO, které má na premiéra velký vliv. Za další důvod pro možné snahy Plagu odvolat pak Sárközi označil spory ohledně možných změn ve vyhlášce o inkluzi. V každém případě však spekulace o možném odvolání ministra Pedagogickou komoru překvapila, dodal Sárközi.

Do školství jde víc peněz

Podobně byly zaskočeny i školské odbory. „Domníval jsem se, že křeslo ministra školství nebude v tomto volebním období až tak horké,“ sdělil předseda školských odborářů. „Případné střídání je záležitostí a odpovědností premiéra. Jako sociální partneři jsme se nikdy do personální politiky nemíchali. Dosavadní působení ministra Roberta Plagy osobně nevnímám jako negativní,“ doplnil Dobšík.

Česká konference rektorů, která má 46 členů, ve svém pátečním prohlášení uvedla, že se „znepokojením sleduje aktuální informace v médiích, které naznačují možnou personální změnu na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy“. Představitelé českých vysokých škol dále napsali, že si spolupráce s Plagou „velmi váží a vysoce oceňují jeho energii, úsilí a snahu zvýšit kvalitu českého vzdělávacího systému, včetně oblasti vysokého školství“.

Letošní rozpočet školství počítá s výdaji přes 205 miliard korun, což je proti předchozímu zhruba o 30 miliard korun více. Vláda mimo jiné schválila od letošního ledna zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu, dalších pět procent půjde na odměny a příplatky. Příjmy stoupnou i nepedagogickým pracovníkům ve školství, o šest procent v tarifu a čtyři procenta mimo něj. Vysoké školy mají proti loňskému roku dostat o dvě miliardy víc, jejich rozpočet je 26,5 miliardy Kč. Na sport má jít z rozpočtu školství sedm miliard korun, tedy o 1,6 miliardy více než loni.

Plaga se s Koudelkou, kterého Zeman opakovaně odmítl povýšit a pravidelně jej kritizuje, sešel ve druhém lednovém týdnu. Podle ministerstva schůzka potvrdila, že v době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy třeba věnovat pozornost vytvoření prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin, což by měl být jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích plánů. Později ministerstvo upozornilo, že nezaznělo ani slovo o proruských dějinách či bezhlavém naslouchání BIS, jak schůzku interpretovali někteří novináři.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!