Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zůstane Straka? Šance je velká

Česko

Dočasný trenér touží u reprezentace pokračovat * Do karet mu hraje rozklíženost fotbalového svazu

PRAHA Byl zvolen jako provizorní kouč, který u fotbalové reprezentace na měsíc a půl zaplní mezeru po odvolaném Petru Radovi.

Dost možná to však bude právě František Straka, kdo národní tým dovede až do konce kvalifikace. „Udělám maximum, aby moje angažmá nebylo jen na jeden zápas,“ řekl nový trenér reprezentace.

O jeho budoucnosti má rozhodnout nové vedení svazu, ale už nyní existuje spousta důvodů, které nahrávají Strakovu setrvání. „Bude jen na něm, aby si hájil svoji pozici, pokud nechce být jen provizorním koučem,“ dodal předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý.

První a zatím také poslední úkol pro Straku zní stručně: vést český tým 5. června v Jablonci v přípravném utkání proti Maltě. „Nechci toto rozhodnutí přeceňovat, ani podceňovat,“ uvedl Mokrý.

Snadno tak může dojít k absurdní situaci. Straka postaví tým, který by mohl v září vstoupit do závěrečné části kvalifikace, uklidní rozjitřenou atmosféru, zvedne hráčům sebevědomí, a pak zmizí.

„Udělám to nejlepší, aby se český fotbal zase posunul dál. Ať to bude se Strakou, nebo bez něj,“ plánoval Straka odhodlaně.

Jeho situace však bude přinejmenším zvláštní. Odtrénuje utkání s Maltou, rozloučí se s hráči a tři týdny bude čekat, jak dopadne valná hromada svazu.

„Lobbovat“ za sebe ve fotbalovém zákulisí nehodlá – věří, že na nové vedení zapůsobí úspěchem ve svém jediném utkání. „Pokud se nový výkonný výbor rozhodne jinak, nedá se nic dělat. Je to život,“ zůstával padesátiletý kouč klidný.

Do karet mu skutečně hraje hned několik příznivých okolností.

Už včera, jen den po svém zvolení, začal s Mokrým jednat o konkrétní podobě své smlouvy. Ta má být uzavřena na dobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. „Nový výkonný výbor nebude mít svázané ruce,“ zdůraznil Mokrý.

Volby se mohou zkomplikovat Přestože dosud jediný kandidát na předsedu ČMFS Luděk Vinš tvrdí, že jeho „první volbou nadále zůstává Ivan Hašek“, představa, že by se nový šéf svazu po vítězství nad Maltou populárního Straky zbavil, je těžko představitelná.

Nové vedení bude mít pravděpodobně navíc svých starostí dost na to, aby si další anabází s hledáním reprezentačního trenéra dobrovolně přidělávalo práci. Argument, že Straka po Maltě zvládne i Slovensko, může ostatně obstát.

Hlavním důvodem, proč se Strakovo účinkování u národního týmu zřejmě protáhne, však spočívá v rozklíženosti svazu.

Do valné hromady zbývá šest týdnů, Ivan Hašek stále mlčí a obavy, že nové vedení vůbec zvoleno nebude, sílí. Nebylo by to ostatně nic neobvyklého. Současný předseda byl vybrán až po půl roce a na třetí pokus a neschopnost domluvit se na čemkoliv pokračuje dodnes.

Pokud by se stejná volební fraška zopakovala i letos, neměl by vlastně kdo Strakovu smlouvu vypovědět. „Za současné situace hrozí, že se jednání protáhne a předseda zvolen nebude,“ potvrdil i svazový místopředseda Jiří Kubíček.

***

Jak může vypadat Strakova sestava?

Jaroslav Drobný - Zdeněk Grygera, Tomáš Řepka, Marek Suchý (Erich Brabec), Marek Jankulovski - Martin Fillo, Marek Jarolím, Jan Morávek, Jaroslav Plašil - Tomáš Necid, Tomáš Pekhart (David Lafata) Pozn. - Tip LN pro přípravné utkání s Maltou

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!