Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čaputová jednala se Zemanem. Společně byli i na slavnostním shromáždění v Národním muzeu

Česko

  19:08aktualizováno  21:20
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je v pátek v Praze. Odpoledne se na Hradě setkala s prezidentem Zemanem a po celý den se společně s českými politiky účastnila pietních aktů ke dni 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Večer byla hostem slavnostního shromáždění v Národním muzeu k zahájení výstavy Nikdy se nevzdáme.

Slovenská hlava státu se nejprve v Resslově ulici poklonila památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše u pamětní desky na zdi chrámu svatých Cyrila a Metoděje, ve kterém se Gabčík a Kubiš ukrývali a později spolu s dalšími pěti parašutisty v červnu 1942 po boji zemřeli.

Pietnímu aktu přihlížely za silného deště desítky lidí, vedle Čaputové a Jindráka se ho zúčastnily také ministryně obrany Jana Černochová či starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Čaputová kostel označila za silné místo. „Jsem velmi ráda, že jsem to mohla vidět včetně těch autentických detailů, které jsou fyzicky znázorněné v souvislosti s těmi boji, které tu probíhaly,“ řekla novinářům. Kryptu ale nebylo možné navštívit kvůli rekonstrukci.

Ve tři hodiny slovenská prezidentka uctila společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem v parku na pražské Ohradě památku dalších hrdinů operace Anthropoid, kteří se podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha.

Na místě zazněly hymny České i Slovenské republiky a kromě ústavních činitelů dorazil na akci i starosta městské části Praha 3 Jiří Ptáček, europoslanec Jiří Pospíšil a slovenský velvyslanec Rastislav Káčer. Během pietního aktu položila slovenská prezidentka spolu s českými ústavními činiteli sedm symbolických růží na památku sedmi padlých parašutistů.

Do projevů se promítla válka na Ukrajině

„Zlo má mnoho podob,“ začala svůj projev v parku na pražské Ohradě předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Připomněla i nedávný návrat ostatků generála Františka Moravce do vlasti.

„Chrabrý odpor Ukrajinců nám připomíná, že zlu se nesmí ustupovat. Zlo se musí porazit,“ přirovnala závěrem činy česko-slovenských parašutistů k současným událostem na Ukrajině.

Na Ukrajince a jejich odpor proti ruské agresi nezapomněl ani ministr vnitra Vít Rakušan. Ten se ve svém projevu ohradil vůči nacionalistickým výkřikům a znovu potvrdil českou podporu Ukrajincům nejen v jejich boji, ale také v pomoci ženám a dětem, které před válkou uprchly do Česka.

„Země, která je nedaleko našich hranic a ještě blíže slovenských hranic, nám ukazuje, že i dnes je potřeba postavit se zlu,“ řekl vicepremiér a dodal, že „každý by měl bojovat s takovým zlem, na které právě stačí.“

Na akci se objevilo i několik prorusky se vyjadřujících lidí, kteří zejména na projev Pekarové Adamové reagovali kritickými výkřiky. Mezi desítkami lidí, kteří i přes déšť do parku dorazili, nicméně větší rozruch nevyvolali a nevznikl ani konflikt s přítomnými policisty.

Zuzana Čaputová přednesla jen krátkou zdravici a pronesla, že její země s Českou republikou sdílí společné body historie, které je pojí dohromady. „Zůstaňme i nadále spolu,“ řekla. Připomněla, že jeden z výsadkářů, kteří zabili Heydricha, Jozef Gabčík byl Slovák.

Ve videu zveřejněném na jejích sociálních sítích doplnila, že „i dnes je velmi důležité připomínat si jakýkoli odboj proti totalitě“. Podle svých slov se prezidentka těšila na všechna páteční setkání.

Návštěva na Hradě a zahájení výstavy

Později odpoledne slovenská hlava státu návštívila na Hradě prezidenta Miloše Zemana. Oba se pak přesunuli na slavnostní shromáždění v Národním muzeu na Václavském náměstí, kde přednesli své projevy.

Součástí slavnosti v muzeu bylo také zahájení výstavy Nikdy se nevzdáme k 80. výročí atentátu. V rámci expozice budou k vidění autentické předměty československých parašutistů nebo doklady tehdejších událostí jako například části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat