Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zuzana Navarová v šapitó

Česko

Příští týden vzpomenou bývalí kolegové na skvělou zpěvačku a jejích nedožitých padesát let

Zuzana Navarová, výborná interpretka i autorka by 18. června oslavila padesáté narozeniny. K tomuto výročí připravili členové její někdejší skupiny Nerez Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský cyklus koncertů Pocta Zuzaně Navarové.

V parku u hřiště Viktorie Žižkov už pár dní stojí cirkusový stan, kde se budou vystoupení konat. Kromě dvojice zakládajících členů Nerez, jejich někdejšího perkusisty Pavla Plánky a současného basisty Neřež Filipa Benešovského, se na poctě zpěvačce objeví i Klára Vytisková ze skupiny Toxique, letos úspěšná v cenách Anděl (a shodou okolností dcera původního kontrabasisty Nerezu Vladimíra Vytisky), a také jazzoví hosté: Jan Smigmator & Josef Vejvoda Trio. Každý večer pak navíc ozdobí speciální host.

Na koncertech pochopitelně zazní nejznámější písně skupiny Nerez v novém aranžmá a hosté se každý den představí v obměněné sestavě. V pondělí 15. 6. vystoupí se svým programem Marie Rottrová, kterou doprovodí skupina Neřež, v úterý 16. 6. se představí Vlasta Redl a jeho přátelé, ve středu 17. 6. zahraje skupina Toxique s Klárou Vytiskovou a konečně ve čtvrtek 18. 6., v den nedožitých padesátin Zuzany Navarové, vystoupí Bratři Ebenové. Každý z hostů zahraje kromě svého tradičního repertoáru i jednu píseň od skupiny Nerez ve vlastním zpracování.

Navarová dvakrát knižně Kromě cyklu koncertů vycházejí ke stejnému výročí v roce 2004 předčasně zesnulé Zuzany Navarové i dvě knihy. Po vzpomínce Zdeňka Vřešťála Ne, nerez nerezne, která se už objevila před měsícem, se aktuálně do prodeje dostává i souborná kolekce textů Zuzany Navarové z let 1998 až 2004, tedy období, kdy vystupovala se skupinou Koa, pod názvem Andělská počta. „Konkurenčně“ bude kniha pokřtěna 18. června v Balbínově poetické hospůdce, zahraje Koa, která i po smrti zpěvačky dále pokračuje pod vedením akordeonisty Mária Biháriho, a také písničkářka Dagmar Andrtová.

Zuzana Navarová byla na domácí scéně unikátní a nepřeslechnutelnou osobností. Původně vystudovala španělštinu na filozofické fakultě, ale od roku 1980 se stala členkou Nerezu, se kterým se později stala profesionální zpěvačkou. Několikrát dlouhodobě pobývala na Kubě, odkud si kromě lásky k latinskoamerické hudbě přivezla i manžela Luíse. Ještě v době Nerezu vydala začátkem devadesátých let své první sólové album, po jeho konci zpívala se skupinami Tres a Koa. Rakovině podlehla 7. prosince 2004.

Autor: