Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvedá se atletická opona

Česko

Na stadionu v japonské Ósace změří síly během světového šampionátu závodníci z 203 zemí

MS V ATLETICE začíná již dnes

ÓSAKA Ósaka se dočkala, jedenácté mistrovství světa v atletice začíná. Na stadionu Nagai se během devíti dnů představí rekordních 1981 závodníků z rovněž rekordního počtu 203 zemí, čímž vezmou zasvé čísla z předchozích šampionátů v Aténách v roce 1995 (1882 atletů), resp. v Seville 1999 (201 zemí).

Že padají takové rekordy, potěšilo také předsedu Mezinárodní atletické federace Lamine Diacka ze Senegalu, který navíc oznámil, že prostřednictvím obrazovek spatří boje o světové medaile šest a půl milionu diváků ve sto osmdesáti zemích. „Atletika je krásný sport,“ zasnil se, když uprostřed své atletické suity opouštěl sál a také stylově poděkoval za pozornost a jistě zdařilou organizaci šampionátu: „Arigató,“ pronesl. V japonštině to znamená děkuji a toto slůvko je v Ósace slyšet na každém kroku.

Pilní Japonci pořádají šampionát jako první už podruhé, předtím to bylo v roce 1991 v Tokiu.

Tam česká výprava zůstala bez cenných kovů, když oštěpař Jan Železný zůstal pro svůj „přešlap–nepřešlap“, čili dotek trička za čárou odhodu, bez úspěchu.

Nejlepším umístěním tak bylo čtvrté místo desetibojaře Roberta Změlíka, kterému scházelo patnáct bodů k bronzu. „Ale Tokio se v tomto pohledu opakovat nebude, naše atletika je mnohem silnější než tehdy,“ je si jistý šéftrenér reprezentace Václav Fišer.

Roman Šebrle, největší české eso, včera po nepříliš vydařeném čtvrtečním testu v třímilionové Ósace opět zamířil do podstatně menší Sukumy, kde našel svůj klid a odkud se vrátí až krátce před svým závodem v závěru šampionátu. „Ještě je čas, forma se srovná,“ pravil přesvědčivě. Česká výprava rozbila stan v atletické „vesnici“, tedy v hotelu Rihga Grand, nemusí se tudíž smiřovat se skromnými podmínkami jako před dvěma lety v helsinském Otaniemi. Klimatizace? Žádný problém „Jediným, kdo řešil jistý problém, je výškař Bába. Měl krátkou postel, stěhovat už se nechtěl, takže mu personál hotelu pomohl takovou přistýlkou a Jarda je spokojený,“ hlásil šéftrenér Fišer.

Potíž, která by při ósackém horku a vysoké vlhkosti vzduchu mohla nastat častými přechody z klimatizovaných hotelových prostor na ulici, vyřešily diskařka Cechlová s tyčkařkou Rybovou. „Klimatizaci jsme v pokoji vypnuly a spíme při otevřeném okně. Vždyť stačí tak málo!“ smála se Pavla Rybová. „Takže si to tu po počátečních rozpacích užíváme,“ přiznala tyčkařka, jež spolu s Kateřinou Baďurovou vstoupí do kvalifikace v neděli. „Mně taky vedro nevadí, v noci u otevřeného okna jsem naprosto v pohodě. Dokonce mi byla krapet zima, ale dala jsem si jeden povlak navíc,“ reagovala Věra Cechlová.

Jako první budou na 11. mistrovství světa závodit koulaři Petr Stehlík a Antonín Žalský, které čeká kvalifikace již dnes dopoledne. Jak to Žalský hodlá zařídit, aby se poprvé na velké soutěži dostal do finále? „Budu muset uříznout asi tak patnácti soupeřům prsty!“ smál se koulař.

***

Další informace na straně 22

České vrcholy na MS Roman ŠEBRLE (desetiboj) Vedoucí muž světových tabulek v tomto roce usiluje o první zlato z MS. Kdy bude závodit? pátek 31. srpna a sobota 1. září Barbora ŠPOTÁKOVÁ (oštěp) Letošní světová trojka touží porazit alespoň jednu z tandemu německých favoritek Obergföllová – Neriusová. Kdy bude závodit? středa 29. srpna (kvalif.) a pátek 31. srpna (finále) Kateřina BAĎUROVÁ (tyč) Letos třikrát překonala český rekord a propracovala se do absolutní světové špičky. Kdy bude závodit? neděle 26. srpna (kvalif.) a úterý 28. srpna (finále)

O autorovi| JIŘÍ JAKOUBEK (od zpravodaje LN v Japonsku)

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat