Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
21. října 2015 19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zveřejnění informací? Mohl by mít velký problém, říká Rozbořilův advokát

Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC Obviněný hejtman Jiří Rozbořil zamotal hlavu svému advokátovi Petru Konečnému. Politik vyhlásil, že zveřejní informace související s jeho případem, které však nejsou součástí spisu. Sám Konečný přiznává, že nemá tušení, co se chystá jeho klient odkrýt. Přiznává ale, že pokud by Rozbořil riskoval zveřejnění informací podléhajícím mlčenlivosti, mohl by mít velký problém.

„Taky jsem přemýšlel, co má na mysli. Vysvětlil jsem mu, že usnesení o sdělení obvinění a protokoly o výslechu by neměl. Nic jiného mít nemůže,“ řekl serveru Lidovky.cz Konečný. Sám Rozbořil neupřesnil, jaké informace chce odkrýt. Nebral telefon ani nereagoval na SMS zprávy.

Tažení za svoje očistění začal poté, co odmítl kvůli obvinění z podplácení i přes výzvy vedení ČSSD opustit svůj post. Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec hejtmanovi vzkázal, aby se dohodl se zastupitelstvím a zveřejnil část obvinění, která se ho týká. Náměstek olomouckého vrchního zástupce Pavel Komár takovou možnost však vyloučil.

Není tak jasné, jaké informace mimo spis a obvinění by šéfa Olomouckého kraje mohly očistit. Pokud by však porušil mlčenlivost, v krajním případě by mohl následovat transport do vazby, kde již jsou zbylí tři obvinění v kauze. „Může být leccos. Pokud by mařil vyšetřování a ovlivňoval svědky, mohl by mít velký problém,“ varuje advokát Konečný. Jedním dechem však dodává, že svého klienta o tom poučil a víc dělat nemůže.

Advokát Petr Konečný

Advokát Petr Konečný

Pro příklad, kdy obviněný skončil ve vazbě kvůli maření vyšetřování, ostatně není nutné chodit daleko. V případu tunelování Nemocnice Na Homolce za mříže putoval obviněný podnikatel Petr Kutil, který neudržel nervy na uzdě, když napadl svého podřízeného a svědka v jedné osobě. Soud poté poslal Kutila na dva měsíce pod zámek právě kvůli ovlivňování svědka. (ČTĚTE VÍCE)

Obvinění v kauze Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení.

Konečný nicméně věří, že jeho klientovi se nic podobného nepřihodí. „Nevěřím, že se dopustí nějakého nezákonného zveřejnění. Je si moc dobře vědom, i po tom, co byl na policii, že je neradno zahrávat si s těmito věcmi,“ věří.

Zastupitelství se k případnému zveřejnění informací ze spisu nechce vyjadřovat. „My to určitě nebudeme komentovat. Necháme obviněného, aby si se svým obhájcem vyhodnotil cestu, jakou zvolí,“ uvedl pouze Komár.

Policie klade hejtmanovi Rozbořilovi za vinu, že na srpnové schůzce v restauraci Potrefená Husa v centru Olomouce měl dalšímu stíhanému, náměstkovi ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karlu Kadlecovi, nabízet úplatek za zastavení šetření dotace jezdeckému klubu. Jeho jméno by mělo figurovat i v odposleších, zatím ale není přesně jasné v jaké souvislosti.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!