Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zveřejnění informací? Mohl by mít velký problém, říká Rozbořilův advokát

Mezi obžalovanými je i bývalý hejtman Jiří Rozbořil. foto: Tomáš FraitMAFRA

Původní zpráva
OLOMOUC - Obviněný hejtman Jiří Rozbořil zamotal hlavu svému advokátovi Petru Konečnému. Politik vyhlásil, že zveřejní informace související s jeho případem, které však nejsou součástí spisu. Sám Konečný přiznává, že nemá tušení, co se chystá jeho klient odkrýt. Přiznává ale, že pokud by Rozbořil riskoval zveřejnění informací podléhajícím mlčenlivosti, mohl by mít velký problém.
  19:03

„Taky jsem přemýšlel, co má na mysli. Vysvětlil jsem mu, že usnesení o sdělení obvinění a protokoly o výslechu by neměl. Nic jiného mít nemůže,“ řekl serveru Lidovky.cz Konečný. Sám Rozbořil neupřesnil, jaké informace chce odkrýt. Nebral telefon ani nereagoval na SMS zprávy.

Tažení za svoje očistění začal poté, co odmítl kvůli obvinění z podplácení i přes výzvy vedení ČSSD opustit svůj post. Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec hejtmanovi vzkázal, aby se dohodl se zastupitelstvím a zveřejnil část obvinění, která se ho týká. Náměstek olomouckého vrchního zástupce Pavel Komár takovou možnost však vyloučil.

Není tak jasné, jaké informace mimo spis a obvinění by šéfa Olomouckého kraje mohly očistit. Pokud by však porušil mlčenlivost, v krajním případě by mohl následovat transport do vazby, kde již jsou zbylí tři obvinění v kauze. „Může být leccos. Pokud by mařil vyšetřování a ovlivňoval svědky, mohl by mít velký problém,“ varuje advokát Konečný. Jedním dechem však dodává, že svého klienta o tom poučil a víc dělat nemůže.

Advokát Petr Konečný

Advokát Petr Konečný

Pro příklad, kdy obviněný skončil ve vazbě kvůli maření vyšetřování, ostatně není nutné chodit daleko. V případu tunelování Nemocnice Na Homolce za mříže putoval obviněný podnikatel Petr Kutil, který neudržel nervy na uzdě, když napadl svého podřízeného a svědka v jedné osobě. Soud poté poslal Kutila na dva měsíce pod zámek právě kvůli ovlivňování svědka. (ČTĚTE VÍCE)

Obvinění v kauze Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení.

Konečný nicméně věří, že jeho klientovi se nic podobného nepřihodí. „Nevěřím, že se dopustí nějakého nezákonného zveřejnění. Je si moc dobře vědom, i po tom, co byl na policii, že je neradno zahrávat si s těmito věcmi,“ věří.

Zastupitelství se k případnému zveřejnění informací ze spisu nechce vyjadřovat. „My to určitě nebudeme komentovat. Necháme obviněného, aby si se svým obhájcem vyhodnotil cestu, jakou zvolí,“ uvedl pouze Komár.

Policie klade hejtmanovi Rozbořilovi za vinu, že na srpnové schůzce v restauraci Potrefená Husa v centru Olomouce měl dalšímu stíhanému, náměstkovi ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karlu Kadlecovi, nabízet úplatek za zastavení šetření dotace jezdeckému klubu. Jeho jméno by mělo figurovat i v odposleších, zatím ale není přesně jasné v jaké souvislosti.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat