7. července 2009 10:53, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zveřejnění seznamů StB zdržel velký nápor návštěvníků stránek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 332Diskuse
Proti Cibulkovým seznamům či oficiálnímu seznamu spolupracovníků StB budou v seznamech Stanislava Pence informace navíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti Cibulkovým seznamům či oficiálnímu seznamu spolupracovníků StB budou v seznamech Stanislava Pence informace navíc. | foto: www.svazky.cz

PRAHA Zveřejnění unikátních seznamů StB, které přichystal bývalý disident Stanislav Penc, provázely technické problémy. Databáze chtěl Penc zpřístupnit v úterý odpoledne, ale server neustál nápor uživatelů a spadl.

"Díky obrovskému zájmu uživatelů došlo před polednem k havárii serveru, kde hostuje též mnoho dalších domén. Abychom je znovu nevystavili hrozbě přetížení a výpadku, zahajujeme po dohodě se správci serveru přesun databáze EZO na vyhrazený a výkonnější server," omlouvali se autoři na serveru ve 14.00.

Seznamy pochází od Jána Langoše, který na Slovensku až do své smrti vedl obdobný úřad jako je český Ústav pro studium totalitních režimů. Dvě elektronické databáze připravovala StB ještě v roce 1989 a jsou mnohem obsáhlejší než dosavadní svazky, jde o počítačové registry, tzv. EZO a SEZO.

Údaje o statisících lidí
Databáze obsahují údaje o statisících lidí a půjde v nich vyhledat některé údaje, které nelze najít v oficiálních seznamech spolupracovníků StB ani v tzv. Cibulkových seznamech. Seznam s vyhledávačem, obsahující jména statisíců lidí, kteří měli co do činění s StB, vyvěsí již dnes odpoledne na web www.svazky.cz Stanislav Penc, bývalý disident.

"Zveřejnění databáze zdržela technická závada. Pracovali jsme na tom ale celou noc a nic nebrání tomu, aby se během odpoledne objevily seznamy na internetu," řekl serveru Lidovky.cz Penc.

Zpřístupnění databází prý rozbije monopol státu
Pence k tomuto kroku podle jeho slov přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Vyčítá jim, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy. To ředitel ústavu Pavel Žáček odmítl a označil Pencovo jednání za „vlamování se do otevřených dveří“.

Zpřístupnění databází podle Pence „rozbije monopol ústavu“ na hledání v archivech a umožní každému zájemci, aby si přes internet během několika vteřin zjistil archivní čísla svazků, které StB k nějakému jménu vedla. O ty si pak bude moci požádat v badatelně archivu, a nebude tak odkázán jen na dobrou vůli profesionálních archivářů.

  • 332Diskuse