Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvíkov rozdělí nechtěná stěna

Česko

KAPLICE Tisíce lidí v celé republice marně se dožadujících nějaké ochrany před nesnesitelným hlukem z dopravy, by jen nevěřícně kroutily hlavou nad problémy zhruba padesátky obyvatel vesničky Zvíkov na Kaplicku. Místní lidé a chalupáři se totiž zarputile brání stavbě protihlukových bariér, které jim přímo uprostřed vsi kolem železničních kolejí staví proti jejich vůli Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) .

Investor tvrdí, že je povinen zajistit ochranu proti hluku, i když o ni dotčení obyvatelé neusilují. Někteří chalupáři však podezírají správu železniční cesty, že se snaží zcela zbytečně utratit desítky milionů, které stát dostal z Evropské unie.

„Ta protihluková ochrana se týká tří, maximálně čtyř chalup, z nichž jen jedna slouží k trvalému bydlení. Miliony z evropských fondů tak vyletí oknem kvůli ochraně jedněch uší, které o to navíc vůbec nestojí,“ říká jeden ze zvíkovských chalupářů Vladimír Zunt.

Se svým názorem není v obci zdaleka sám. Podle starosty Jana Ondřicha všichni obyvatelé Zvíkova protihlukové bariéry kolem železnice odmítají.

Přesto už polovina plánované stěny stojí, další má vyrůst v nejbližší době.

„Nevzhledné bariéry rozříznou vesnici na dvě poloviny, do některých chalup nepůjde slunce,“ říká Ondřich. Stěžuje si na postup správy, která s ním výstavbu protihlukové stěny vůbec nekonzultovala. A veškeré protesty místních obyvatel se zatím míjejí účinkem.

Správa se hájí tím, že výstavbu bariér při modernizaci tratí nařizuje zákon. A to i v případě, že si lidé ochranu proti hluku nepřejí. „Je to přesně tak,“ říká mluvčí SŽDC Pavel Halla. Místní obyvatelé by se se svými stížnostmi měli podle něj obracet na zákonodárce, kteří příslušný zákon přijali, případně na hygieniky. „Jestliže hygienik dojde k závěru, že chránit obyvatele proti hluku nelze jinak než protihlukovou stěnou, musíme ji postavit,“ říká.

Hygienici ale tvrdí, že žádnou protihlukovou bariéru nařizovat nemohou, jen se vyjadřují k projektu, který předloží investor. Když SŽDC navrhla, že jako ochranu postaví stěnu, hygiena posuzovala, zda dostatečně ochrání proti hluku okolní zástavbu. „Pokud by investor předložil jiné řešení, vyhovující normám, neměli bychom důvod vydávat záporné stanovisko,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba.

Místní obyvatelé se proto domnívají, že SŽDC se ve snaze utratit co nejvíce peněz vůbec nezabývala žádnou jinou alternativou, třeba výměnou oken či posouzením, zda je nutné bránit proti hluku i rekreační chalupy, a trvá na mnohamilionové investici. V případě neúspěchu svých protestů si chtějí stěžovat až v Bruselu na to, že Česko zachází s penězi z evropských fondů nehospodárně.

***

„Nevzhledné bariéry rozříznou vesnici na dvě poloviny, do některých chalup nepůjde slunce.“

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!