Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zvítězil osud „anděla revoluce“

Česko

Deník The Times zvolil osobnost roku 2009. Stala se jí Neda Agha-Soltanová, mladá íránská mučednice

LONDÝN/PRAHA Na konci každého roku se scházejí editoři britského listu The Times, aby hlasovali o té nej osobnosti uplynulého roku. O člověku, který „změnil svět“. Během debaty se většinou strhne hádka, když jednotlivé skupiny chtějí prosadit právě toho svého kandidáta. Letos tomu ale bylo jinak. V okamžiku, kdy padlo jméno Nedy Agha-Soltanové, všichni přítomní jen souhlasně přikývli.

„Stejně jako český student Jan Palach, který zemřel poté, co se v lednu roku 1969 na Václavském upálil na protest proti sovětské invazi do Československa, stala se Neda Agha-Soltanová ikonou vzpoury proti režimu...“ vysvětluje deník na svých internetových stránkách. Fotografie a amatérské video umírající Nedy v červnu oblétly svět a v Íránu vyvolaly ještě silnější protesty.

Dívka, jejíž jméno v perštině znamená „hlas“ nebo „volání“, se pro mnohé opravdu stala hlasem lidu demonstrujícím proti brutálnímu vládnímu režimu. A to takřka přes noc. „Anděl revoluce“, jak se mladé mučednici začalo přezdívat, přitom podle íránské agentury IRNA zemřela omylem.

Neda se svým učitelem hudby odjela na demonstraci do Teheránu, kde se již několik dní protestovalo proti údajně zmanipulovaným prezidentským volbám. Hlavní kandidát Mír Hosejn Músáví v nich tehdy prohrál s dosavadním prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Bylo 20. června a jako tisíce dalších i ona provolávala: Smrt diktátorovi!, napsal Martin Fletcher z The Times. Někteří si ale stále myslí, že zcela náhodou vystoupila z automobilu v těsné blízkosti demonstrace. Ať tak či onak, zasáhla ji kulka. První výstřel z rukou vládních policistů, který proti protestantům padl. A hned byl smrtelný. Posledních pár minut mladé studentky zachytil jiný demonstrant na svůj mobilní telefon. Díky internetu pak záznam shlédly miliony lidí na celém světě. Plakáty s její podobou opozice rázem použila k dalším protivládním akcím.

A aby toho nebylo málo, úřady zabavily její tělo a odvezly ho do vzdálené mešity. Rodiče se až poté dozvěděli, že veřejný pohřeb nepřipadá v úvahu. Pro mnohé zemřela jako mučednice, významný to status v šíitském islámu. Její hrob se stal svatyní a 40. den od její smrti se konaly obrovské demonstrace na její počest. Vláda z její smrti nikoho neobvinila. Rodině zemřelé dokonce nabídla peníze, když prohlásí, že Nedu zastřelili agenti z ciziny. „Neda zemřela pro svoji zemi!“ rozčilovala se tenkrát její matka, která by takovou nabídku prý nikdy nepřijala.

Příběh smrti šestadvacetileté odvážné ženy byl natolik silný, že vyvolal protesty proti tvrdému režimu i v jiných zemích. „Překročila hranice náboženství, národnosti i ideologií. Vyvolala téměř všeobecnou empatii,“ píše list. Vedle ní se na „kandidátce“ osobnosti roku objevil také americký prezident Barack Obama či neuvěřitelný atlet Usain Bolt. Zvítězila ale Neda, dívka, která „v jediném tragickém hrozném okamžiku změnila svět“.

***

Stejně jako český student Jan Palach, stala se Neda Agha-Soltanová ikonou vzpoury proti režimu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!