4. června 2013 11:05, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha chce zítra otevřít část stanic metra. Jak zatím zvládá dopravu?

Řada stanic linky C je uzavřená. Náhradní dopravu zajišťuje linka XC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řada stanic linky C je uzavřená. Náhradní dopravu zajišťuje linka XC. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Zatímco na sever od Prahy lidé mnohdy bojují o záchranu toho nejdůležitějšího, obyvatelé Prahy už mají kvůli povodni většinou mnohem přízemnější starosti - jak se při současném dopravním chaosu dostat do práce či školy. Linky metra jezdí v omezeném režimu a lidé, kteří se rozhodli cestovat po Praze autem, se musí kvůli dlouhým kolonám obrnit trpělivostí. Zítra by se však situace mohla o něco zlepšit.

Metro jezdí většinou jen v okrajových částech Prahy a žádná linka metra nyní nevede pod Vltavou. Náhradní tramvajová a autobusová doprava v Praze, která byla nasazena místo uzavřených linek metra, funguje většinou podle plánu.

 "Nejproblematičtější je situace na Smíchově, kde se tvoří kolony aut, a v Libni. Libeňský most je pro automobilovou dopravu uzavřen, tramvaje přes něj ale normálně jezdí," řekl po jednání krizového štábu ředitel dopravního podniku Milan Křístek.

Později dodal, že pokud bude hladina Vltavy nadále klesat, mohl by pražský dopravní podnik otevřít ve středu ráno pět stanic metra, které byly uzavřeny jako poslední v pondělí večer. Na lince B jde o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská, na lince A Muzeum. Průtok ve Vltavě by ale musel klesnout pod 2500 metrů krychlových za sekundu, nyní činí kolem 3000 metrů. Do pátku by mohlo být průjezdné celé metro.

Před polednem byla také obnovena tramvajová linka 3 a 10 v úseku Palmovka - Kobylisy, kde dosud fungovala náhradní autobusová doprava zavedená kvůli rozvodněné Rokytce.
 

Anketa

Zvládá podle vás Praha dopravu při povodni? Oznámkujte ji jako ve škole

1 750
2 112
3 78
4 43
5 56

Nejvytíženějším úsekem tramvajového provozu je dnes podle dopravního podniku oblast kolem Radlické, kde kapacita tratí nedovoluje větší nasazení vozů pro plynulost dopravy. Kvůli individuální automobilové dopravě jsou potíže na Andělu a na Palackého mostě. Místem nemůže projekt náhradní autobusová linka XB , která obsluhuje stanice od Radlické po Hloubětín. Krizový štáb proto dopoledne rozhodl odstranit část protipovodňových zábran na Smíchově a tím uvolnit další komunikace.

V hlavním městě je celkem 56 uzavírek, pro auta je kromě Libeňského mostu uzavřeno také Smetanovo nábřeží. Policisté budou na vybraných křižovatkách řídit dopravu tak, aby zajistili přednost autobusům a tramvajím.

Kam pro informace o dopravě

Aktuální informace o spojích najdou cestující na webu dopravního podniku dpp.cz nebo na infolince 296 19 18 17, v terénu jsou nasazeni informátoři.

Uzavřena byla dnes tramvajová trať Palmovka - Bulovka - Ke Stírce, změnily se trasy tramvajových linek 3 a 10 a byla zavedena náhradní autobusová linka X10. Jinak dnes budou jezdit i autobusy 121, 351 a 414, některé změny se dotknou i vlaků.

Od dnešního rána je zkrácena stávající linka metra A, nově byla uzavřena stanice Muzeum, linka A tak jezdí pouze v úseku Náměstí Míru - Depo Hostivař. Linka B jezdí pouze mezi Zličínem a Radlickou a Hloubětínem a Černým Mostem. Na lince C jsou v provozu úseky Háje - Muzeum a Kobylisy - Letňany.

Stanice metra Muzeum na trase A je uzavřená.

Stanice metra Muzeum na trase A je uzavřená. S náhradní dopravou radí ve vestibulu cestujícím pracovníci dopravního podniku.

Pražané musí během povodní počítat s delším cestování po metropoli. Přibližně o 40 minut delší než při běžném provozu byla například dnes ráno cesta náhradní dopravou ze Zličína do centra Prahy, protáhla se na více než hodinu. Přestup z metra trasy B na stanici Radlická komplikovala nedostatečná kapacita schodiště, v metru se hromadil dav lidí. Náhradní tramvaje XB navíc nezvládly plynule odvážet cestující z metra, takže se na nástupišti tramvaje tvořily velké fronty.

aniMiloslav Janík, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!