Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvláštní školy Romům škodí

Česko

  20:01
PRAHA - Mít na základní škole ve třídě romské spolužáky by už nemělo být ničím výjimečným. Ministerstvo školství totiž připravuje několik novinek, které mají napomoci tomu, aby děti Romů nestudovaly „zvláštní“ školy, ale častěji chodily na normální základní školy.

Ilustrační foto. foto: Vladislav GalonekČTK

Ministerstvo se chystá působit na rodiče: v současné době to totiž funguje tak, že když jde dítě k zápisu na normální školu a učitelům se zdá nějakým způsobem mentálně zaostalé, pošlou ho na prohlídku do pedagogické poradny. Tady dají doporučení, aby dítě nastoupilo do praktické základní školy.

To se však často neděje a rodiče, převážně romských dětí, chodí rovnou do speciálních škol, bývalých zvláštních, na zápisy. A to i v případech, kdy jejich potomek netrpí žádnou mentální poruchou. K tomu, aby bylo do speciální školy dítě přijato, totiž nyní stačí souhlas rodiče. „Ti často požadují, aby jejich dítě nastoupilo do zvláštní školy. Neuvědomují si ale, co to pro dítě v konečném důsledku znamená – nemá příliš velkou šanci pak studovat střední školu,“ řekl ministr Ondřej Liška.

Romové chystají kampaň
Navrhuje proto, aby už nestačil k zápisu na tyto školy pouze „informovaný“ souhlas rodičů.
Na základních školách by také mohly fungovat poradny, jak s dětmi z komunit pracovat. Všechny změny představí ministr do konce června.

To, že je problém i na straně rodičů, si uvědomuje také sdružení Dženo. Chystá proto velkou informační kampaň s názvem Segregace nepatří do škol. Prostřednictvím letáků, plakátů a diskusí chce romským rodinám vysvětlit, že dobrovolné posílání dětí do zvláštních škol jim velice škodí.  


Další podrobnosti 

si přečtěte v pátečním vydání deníkuAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!