Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvoleno, mohou hlásit z 1163 míst

Česko

BRNO Stačilo otevřít volební místnost a nechat prvního člověka vhodit platný hlasovací lístek. A hned v pětině českých a moravských obcí mohli už včera teoreticky hlásit: U nás je rozhodnuto, další voliči už chodit nemusí.

V přesně 1163 místech republiky se totiž o hlasy uchází pouze jedno uskupení. A volných míst v zastupitelstvech je tam proto stejně jako kandidátů, nebo dokonce více.

„Jsou to většinou malé obce,“ potvrdil LN volební garant Českého statistického úřadu Pavel Kuklík. Lidé však samozřejmě i v nich hlasovat chodí – a volební místnosti se podle zákona musejí pochopitelně otevřít i dnes.

Důvodem paradoxního stavu je mimořádně velký počet malých obcí. Pětičlenné zastupitelstvo volí i ve stovce míst s padesáti a méně obyvateli.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Hlasování ale nemá žádnou výjimku, která by umožnila dát mandát rovnou těm, kdo se přihlásí jako jediní. Minimálně jeden hlas kandidátní listina obdržet musí.

A hlasování může mít ještě jeden smysl: v nejmenších obcích mohou nominovat i náhradníky pro případ, že by některý ze zastupitelů zemřel či odstoupil. Kandidátů je tak více než míst v zastupitelstvu. „Pokud této možnosti kandidující uskupení využila, pak volby vlastně určí pořadí, kdo je zastupitel a kdo náhradník,“ dodal Kuklík.

V některých obcích dokonce kandiduje méně lidí, než je míst v zastupitelstvu. Je to příklad Drysic na Vyškovsku, kde mají volit jedenáct zastupitelů, ale kandidátů je jen deset. „Už kvůli tomu telefonoval jeden z voličů, kterému to bylo divné. Ale je to tak, to jedno místo zůstane neobsazené,“ sdělila Dagmar Pospíšilová z brněnského zastoupení statistického úřadu.

Nejmenší obec: z dvou desítek obyvatel volí pět zastupitelů Velké množství obcí s jedinou kandidátkou je dáno i tím, že si samostatnost drží i mimořádně malé obce. V tuzemsku je téměř stovka vesnic, kde žije padesát a méně obyvatel včetně kojenců. Ale i v nich musí podle zákona zvolit minimálně pětičlenné zastupitelstvo.

Ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku, kde mají čtyři obyvatele, podle zákona zastupitelstvo nevolí. Hlasují však třeba lidé v obci Vlkov na Českobudějovicku, která má pouze dvě desítky obyvatel. Tam ale využili jinou variantu, kterou jim zákon umožňuje: každý z pětice kandidátů se o hlasy uchází samostatně. „To je pravidlo také v mnoha obcích a není tak jednoduché jako v obcích s jednou kandidátkou. Každý člověk tam musí dostat alespoň jeden hlas,“ popsal Kuklík.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!