Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvonky se ujaly. Nadace má dost peněz na zvon, který bude připomínat Václava Havla

Česko

  17:35
PRAHA - Nadace Charty 77 už shromáždila peníze potřebné na odlití zvonu Václav, který se příští rok rozezní v kostele svatého Havla na pražském Starém Městě a má připomínat odkaz bývalého prezidenta Václava Havla.

Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana ve prospěch Nadace Charty 77 se konala 11. prosince v Praze. Cílem veřej ... foto: ČTK

V nedělní aukci v Žižkovském divadle Járy Cimrmana se prodalo všech 13 dražených zvonků, které prošly rukama lidí, kteří mají s Havlem společné vzpomínky. Výtěžek z nedělní i následujících aukcí jde právě na odlití zvonu.

„Podařilo se vydražit všechny zvonky a udělalo to částku téměř 200 tisíc korun,“ řekla o nedělní dražbě Soňa Keppertová z Nadace Charty 77. Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny zhruba na 850 tisíc korun, podle webu sbírky bylo před aukcí vybráno přes 808 tisíc korun.

Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana...
Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana...

Zvonků se bude postupně dražit 30, další dva 18. prosince v budově Nové scény Národního divadla. Těmi si tam lidé nyní mohou zazvonit a do veřejné sbírky na zvon Václav přispět. Aukce pak budou pokračovat do 5. března, kdy má být zvon vysvěcen. Zvon pro Havla se odlévá v Rakousku, podle organizátorů nemají české zvonařské firmy zkušenosti s litím zvonu požadované konstrukce.

Dražené zvonky se dostaly například do rukou Dagmar Havlové, Ivana Havla, Medy Mládkové, Marty Kubišové, Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky nebo Ladislava Špačka. Od nich pak putovaly k dalším lidem, včetně těch, kteří bývalého prezidenta neznali osobně. Některé kusy se dostaly i do Ameriky nebo na Slovensko. Nejdelší cestu podle Keppertové urazil zvonek číslo 27, který začínal u někdejšího šéfa Havlovy kanceláře Iva Mathého. Cestování zvonků je doloženo na webu spolu se vzkazy jednotlivých jejich držitelů.

Na cestu se zvonky vydaly v srpnu, počátkem prosince se začaly vracet do nadace. Na dnešní aukci se podle Keppertové přišel podívat Zdeněk Svěrák. Některé zvonky koupili lidé, kteří se s Havlem někdy setkali. Ve prospěch sbírky se dražily také Přenosné rozhledny Járy Cimrmana.

Zvon Václav bude umístěn v jižní věži kostela svatého Havla, kde chybí od druhé světové války. Původně tu byl zvon stejného jména, byl ale zrekvírován za první světové války a jeho nástupce nepřečkal druhou světovou válku. Václav bude viset v kostele svatého Havla spolu s nejstarším pražským zvonem Marií, který je z roku 1455.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat