Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvrat v žebříčku. Nejoblíbenějším politikem je Radek John

Česko

  13:44aktualizováno  14:20
PRAHA - Nejpopulárnějším stranickým politikem je podle agentury STEM lídr Věcí veřejných Radek John, kterého příznivě hodnotí 61 procent lidí. Za ním se umístili dlouhodobě populární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s 50 procenty a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 43 procenty.

Radek John v Otázkách Václava Moravce foto: Pavel Wellner

John se v průzkumu popularity agentury STEM objevil poprvé, protože se jeho strana podle této společnosti pohybuje nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

Nový lídr ODS Petr Nečas si polepšil na čtvrté místo se 40 procenty.

Nejoblíbenější politici

 1. Radek John (VV)
 2. Bohuslav Sobotka (ČSSD)
 3. Karel Schwarzenberg (TOP 09)
 4. Petr Nečas (ODS)
 5. Lubomír Zaorálek (ČSSD)
 6. Jiří Paroubek (ČSSD)
 7. Michal Hašek (ČSSD)
 8. Zdeněk Škromach (ČSSD)
 9. Ondřej Liška (SZ)
 10. Miroslav Kalousek (TOP 09)
Podobně je na tom i šéf ČSSD Jiří Paroubek, který je oblíbený u 39 procent lidí. Těsně před šestým Paroubkem se na páté pozici umístil jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek.

Dubnový výzkum popularity politiků nehodnotil premiéra a další členy vlády. Zaměřil se jen na představitele parlamentních stran a uskupení, která mají reálnou šanci dostat se do sněmovny.

Hlavní Johnovou devízou je podle politologů fakt, že ho většina lidí nevnímá jako politika. "Je to nová tvář, televizní osobnost. V politice nikdy nebyl," říká například Michal Klíma. Předsedovi Věcí veřejných pomáhá i to, že na televizní obrazovce vystupoval jako bojovník proti korupci, míní Klíma. "John jde do politiky, aniž by měl na triku kauzy minulých vlád," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková.

Také podle psychiatra Karla Humhala stojí za Johnovou rostoucí popularitou naděje občanů vkládaná do nové tváře v politice. "Pan John je novinář, spisovatel a umí se prezentovat. Jako hlavní důvod bych ale viděl, že jsou lidé bezradní a nemají koho volit. On je nová tvář," řekl Humhal. "Je to odraz síly televizní obrazovky," komentoval popularitu šéfa Věcí veřejných psycholog Slavomír Hubálek.

Radek John jako host kulatého stolu Lidových novin

Radek John při návštěvě LNO politických konkurentech Radek John zhusta mluví coby o "zkorumpované politické elitě", což ve větších či menších obměnách zopakuje hned několikrát.

On sám se naopak cítí "celebritou" a o své straně Věci veřejné hovoří téměř coby o skupině svatých správňáků, kterým jde jen a jen o službu vlasti a lidem.

John: My a podfuk? To jsou pomluvy

Většině stranických politiků podle průzkumu STEM v době volební kampaně popularita buď poklesla, nebo stagnovala. Jediným sledovaným politikem, který si polepšil je Nečas. Nejvýrazněji popularita naopak klesla bývalému šéfovi ODS Mirku Topolánkovi, kterého Nečas v čele ODS vystřídal po skandálu s Topolánkovými kontroverzními výroky pro gay magazín. Oblibu také zřetelně ztratili pražský primátor Pavel Bém a místopředseda ODS Ivan Langer. Oba lídři ODS nedávno čelili tlaku spolustraníků na to, aby odešli z volebních kandidátek, své pozice ale ustáli.

Poklesu popularity se nevyhnuli ani čelní politici TOP 09. Schwarzenberg si v porovnání s lednovým výzkumem pohoršil o sedm procent a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek o pět procent.

Stabilní pozice v průzkumech oblíbenosti si naopak drží politici ČSSD. I většině sociálnědemokratických lídrů ale oblíbenost mírně klesla. Předseda KSČM Vojtěch Filip se podobně jako dříve pohybuje na třináctém místě s 29 procenty, podobný výsledek má dlouhodobě i šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Lídr zelených Ondřej Liška obsadil deváté místo s 35 procenty.

Autoři: ,

Bytový dům v Chabařovicích
Bytový dům v Chabařovicích

Marie Kršňákové, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
3 590 000 Kč