Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nečas prohrál. Zvýšení daní neprošlo, díky rebelům z ODS

Česko

  19:34aktualizováno  21:10
PRAHA - Kabinet Petra Nečase ztratil ve sněmovně většinu. Svědčí o tom výsledek hlasování o daňovém balíčku. Koalice nepřehlasovala senátní veto, pro vládní návrh hlasovalo 94 poslanců, proti 101 včetně šesti poslanců ODS.

Hlasování o daňovém balíčku ve sněmovně - Petr Nečas a Karolína Peake foto: ČTK

Proti hlasovali Petr Tluchoř, Jan Florián, Marek Šnajdr, Radim Fiala, Tomáš Úlehla a Ivan Fuksa. Poslanec VV Milan Šťovíček, který deklaroval podporu vládním návrhům, nebyl při hlasování přihlášen. Koalice tak dala dohromady pro podporu návrhu jen 94 hlasů místo nutných 101 hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Petr Nečas bezprostředně po hlasování oznámil, že vláda zítra v devět hodin předloží návrh sněmovně znovu a tentokrát s ním spojí otázku důvěry. Jelikož ale návrh bude procházet celým schvalovacím procesem, bude v něm možné provádět změny, které by mohly vzpurné poslance uchlácholit. 

Na případných změnách se ale musí dohodnout celá koalice.  "I sebelepšímu tenistovi se občas podaří neúspěšné první podání a potřebuje druhé" uvedl. Jednání, která naznačil, by se měla týkat změn v objemu 15 miliard. Podle něj se právě v následujích dnech a týdnech ukáže, zdali jde šestici poslanců opravdu o daňovou politiku.

O tom, že jejich hlavní motivací není odmítavý postoj ke zvyšování daní, zaznívalo ve středu z úst koaličních politiků po celý den. Mnozí si myslí, že poslancům jde především o boj proti předsedovi ODS Nečasovi před blížícím se kongresem strany.

Předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg soudí, že někteří poslanci proti Nečasovi hlasovali proto, že je dříve sesadil z důležitých postů. "Fuksa už není ministr zemědělství, Tluchoř už není předseda klubu, to jsou ty hlavní důvody," řekl ministr zahraničí v ČT. Svou úlohu podle něj sehrál i prezident Václav Klaus. "Že jsou úzké kontakty například mezi panem prezidentem a panem poslancem Šťastným, to je chvalně známo,“ řekl ministr.

Tluchoř, Šnajdr i Úlehla figurují ve VZP

Kalousek: hlasovat se bude až v prosinci

Miroslav Kalousek (TOP 09) u balíčku odmítá možnost výrazných změn, odpoledne řekl, že očekává závěrečné hlasování o normě na počátku prosince. Až "hodinu poté" bude podle něj možné ve Sněmovně schválit zákon o státním rozpočtu na příští rok, při jehož tvorbě ministerstvo financí počítalo s platností daňových opatření z balíčku.

Nynější podobu navržených opatření má Kalousek za "velmi křehký koaliční kompromis". Na jeho základě je vypracován rozpočet pro rok 2013, který bude nyní projednávat vláda. Pokud nový balíček - spojený s důvěrou - Sněmovna odmítne, vláda se podle Kalouska ocitne v demisi a stáhne ze Sněmovny také návrh rozpočtu.

ČTK

Koaliční zdroj agentury ČTK zase upozornil na to, že několik z rebelů působilo nebo působí ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Po nedávném trestním oznámení, které podal ministr zdravotnictví Leoš Heger v souvislosti s kauzou IZIP, by někteří z poslanců mohli mít strach z případného vyšetřování kauzy a mohli by takto chtít premiéra dotlačit k tomu, aby ministra zdravotnictví v jeho odhodlání prošetřovat IZIP zastavil. Marek Šnajdr, který hlasoval proti návrhu, je předsedou správní rady VZP, Petr Tluchoř i Tomáš Úlehla v pojišťovně figurují také.

Vládní stabilizační balíček měl vládě pomoci snížit schodky veřejných rozpočtů a sestavit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem pod tři procenta hrubého domácího produktu. Obsahoval nejen zvýšení DPH, ale i solidární zdanění lidí s příjmy nad zhruba 100.000 korun měsíčně, zemědělcům omezoval a rušil vratku části spotřební daně z nafty a sjednocoval sociální dávky na bydlení.

Neschválení daní ohrožuje restituce

Neschválením změn daní se vzdálilo i přijetí rozsáhlého majetkového vyrovnání s církvemi, to za současné situace odmítli podpořit poslanci z uskupení LIDEM kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Ve Sněmovně se tak jasně ukázalo, že vláda nemá za všech okolností k dispozici potřebnou většinu 101 poslance.

Autoři: ,