Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poplatek televizi vzroste na 160 korun. Platit bude nově i ten, kdo má mobil

Česko

  15:37aktualizováno  16:10
Lidé by si měli podle vlády připlatit za veřejnoprávní média. Poplatek České televizi se má zvýšit na 160 Kč, Českému rozhlasu na 55 korun, oznámil ministr kultury Martin Baxa z ODS. Nově by se mělo platit i v případě, že člověk nemá televizi, ale vlastní zařízení, která může přijímat televizní signál, třeba mobilní telefon, který to umožňuje.

Výhrady k této části zákona mají Piráti, kteří budou mít v této věci volné hlasování, ale zákon jako celek podpoří.

Pokud má člověk televizi a více mobilních telefonů, nebo jen několik mobilů a žádnou televizi, bude stále platit jen jeden koncesionářský poplatek.

Na dotaz iDNES.cz, jak to bude v případě, že člověk vlastní jednodušší mobilní telefon, který neumožňuje sledovat televizi, ministr Baxa odvětil, že bude mít možnost napsat čestné prohlášení, že nevlastní žádné takové zařízení, které umožňuje sledovat televizi. Takové čestné prohlášení už nyní existuje a je k dispozici na internetových stránkách České televize.

„Veřejnoprávní média mají vysokou kvalitu a důvěryhodnost,“ řekl Baxa. Návrh na zvýšení měsíčních poplatků představil ve Sněmovně společně se zástupci stran pětikoalice.

NKÚ má také získat právo kontrolovat hospodaření veřejnoprávních médií.

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš nedávno uvedl, že jeho hnutí se v případě volebního úspěchu chce zasadit o zrušení poplatků.

Měl by se koncesionářský poplatek platit i za další zařízení přijímající TV signál, třeba mobily?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 12. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ne22342
Ano1541

Poslanec Aleš Juchelka v úterý ve Sněmovně řekl, že by bylo v takovém případě třeba zajistit jiné financování veřejnoprávních médií. „My říkáme, že by to bylo ze státního rozpočtu,“ řekl Juchelka.

Lidé nyní platí jeden poplatek za celou domácnost, podnikatelé a firmy za každý přijímač, u televize činí 135 a u rozhlasu 45 korun měsíčně.

V posledních letech se stále častěji z obou médií veřejné služby ozývaly hlasy volající po navýšení částky, která se v případě rozhlasu neměnila od roku 2005 a u televize od roku 2008.

Nový generální ředitel Jan Souček, který nastoupí do čela veřejnoprávní televize od října, představil svůj nejbližší tým.

Šéfem nové divize digitálních služeb bude Jan Maxa. Základem bude především platforma iVysílání. Ředitelem zpravodajství a publicistiky bude Petr Mrzena, který chce dále rozvíjet také regionální zpravodajství, hlavně studia v Brně a Ostravě.