„Navrhujete řešení, kdy platit budou úplně všichni,“ reagoval na nápad hnutí ANO financovat veřejnoprávní televizi i rozhlas ze státního rozpočtu šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Zvýšením koncesionářského poplatku chce podle Babiše vláda Petra Fialy Českou televizi zkorumpovat a zajistit si před volbami do Sněmovny na podzim příštího roku její loajalitu.
Televizní a rozhlasový poplatek označil Babiš za novou plošnou daň kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud.
„Máme 27 členských států Evropské unie a z toho 17 nemá poplatky,“ argumentuje Babiš. A z deseti států EU, které poplatky mají, ještě Německo diskutuje jejich další osud, dodal.
„Je jasný trend, že země s poplatky spíš přemýšlejí o změně financování veřejnoprávních médií,“ řekl. Evropa tak podle něj ohledně poplatků jde jiným směrem než současná vládní koalice.
Ještě než ANO v příštím volebním období navrhne úplné zrušení poplatků, chce už nyní do vládního návrhu přidat osvobození od placení televizních a rozhlasových poplatků pro ty, jimž vznikl nárok na starobní či invalidní důchod, a pro nezaopatřené děti. Babiš hovořil bez deseti minut tři hodiny. Již na začátku svého vystoupení upozornil, že bude mluvit velmi dlouho.
Baxa vysvětloval, proč změnil názor na poplatkyOpoziční poslanci připomínali ministru kultury Martinu Baxovi, že dříve se zvyšováním poplatků nesouhlasil. Ministr řekl, že se tak vyjádřil, když ještě podrobně neznal ekonomickou situaci České televize a Českého rozhlasu. „Hlubší vhled do financování médií veřejné služby a jejich ekonomické situace mě během podzimu roku 2022 přivedl k opačnému názoru,“ řekl ministr kultury. |
„Po utahování opasků přišla vládní zlokoalice s utahováním smyček kolem našich krků. Chtějí opět v rozporu s předvolebními sliby okrást občany o další peníze,“ zhodnotil vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.
„Prosazujeme zrušení koncesionářských poplatků a převedení financování České televize na státní příspěvkovou organizaci,“ řekl šéf SPD.
Jeho kolega, šéf poslanců SPD Radim Fiala, kritizoval situaci na trhu, kdy Český rozhlas má podle něj díky poplatkům dvojnásobný objem prostředků než celý zbytek rozhlasového trhu.
Až po téměř pěti hodinách schválila Sněmovna program mimořádné schůze. Nepodpořila ho hnutí ANO a SPD. Téměř pět hodin zabrala jen přednostní vystoupení Babiše, Okamury a Radima Fialy.
Koalice omezila délku vystoupení poslanců
Šéf poslanců STAN Josef Cogan večer prosadil, že poslanci bez přednostního práva mohou mluvit maximálně dvakrát deset minut.
Podpořili to poslanci vládní koalice kvůli obstrukcím. „Ústavní soud opakovaně ve svých nálezech říká: Menšina má právo na obstrukci, ale nemá právo destruovat jednání,“ řekla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
A je vysoce pravděpodobné, že dalším krokem koalice bude ve středu i ukončení rozpravy v pevně danou hodinu.
V úterý poslanci druhé čtení nedokončili. Půl hodiny před půlnocí bylo do rozpravy přihlášeno 28 poslanců. Jednání o vládním návrhu na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků bude pokračovat ve středu od 18:00.
Vláda navrhla zvýšení poplatku pro ČT na 150 korun, pro Český rozhlas na 55 korun
Na mimořádné schůzi, kterou svolala koalice, Sněmovna jedná o vládním návrhu na zvýšení poplatku pro Českou televizi na 150 korun za měsíc a Českému rozhlasu na 55 korun měsíčně.
Ve druhém čtení,které je na programu, mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy.
„Často dostávám otázku, jestli jde o prioritu vládní koalice. Odpovědí je mimořádná schůze. Jsme odhodláni mediální novelu schválit,“ řekl ministr kultury Baxa.
„Zároveň vnímám situaci okolo povinné registrace tvůrců audiovizuálního obsahu na vyžádání u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Proto jsem se rozhodl dnes na schůzi připojit k velké mediální novele pozměňovací návrh, který tuto povinnost ruší,“ oznámil Baxa.
„Dohodli jsme se, že budeme jednat klidně od půlnoci,“ doplnil ho šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. Dvanáct hodin jednání, i když část z nich vyplní obstrukce, by podle něj mělo stačit, ale když to bude třeba, bude se o zvýšení poplatků jednat i zítra, aby poslanci tento týden druhé čtení návrhu určitě dokončili.
„Ta schůze jen tak neskončí. Budeme to vysvětlovat dál a dál,“ řekl Okamura, že čas do úterní půlnoci na dokončení druhého čtení návrhu stačit nebude.
„Vládní koalice chce okrádat občany,“ odvětil šéf SPD na dotaz iDNES.cz, jaký smysl má podle něj natahování jednání do půlnoci, když všichni ve Sněmovně dobře vědí, že vzhledem k rozložení sil projde návrh vlády druhým čtením, jen to nebude v úterý, ale později do konce týdne.
Koalice se o další projednávání a přijetí návrhu snažila opakovaně již dříve, ale opozice tomu zatím vždy dokázala zabránit. „Má se projednávat zákon, na jehož projednání my nemáme zájem,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová při posledním listopadovém pokusu koalice.
Opoziční hnutí ANO a SPD se zvyšováním poplatků České televizi a Českému rozhlasu nesouhlasí. Měl by být naopak podle nich zrušen.
„Chcete média veřejné služby doslova vyhladovět,“ vyčítá proto opozici Jan Jakob z TOP 09. Už nyní je ale jisté, že novela, pokud ji koalice dokáže prosadit, bude účinná později než od ledna, jak vláda původně předpokládala. A Babiš, který je zatím podle průzkumů jasným favoritem voleb v příštím roce, tvrdí, že s koncesionářskými poplatky po ČT i Český rozhlas skoncuje.
Ředitel ČT Jan Souček řekl, že když zvýšení poplatků neprojde, bude muset veřejnoprávní televize zřejmě snížit počet kanálů, na nichž vysílá.
„V managementu České televize není nikdo, kdo by chtěl provozovat šest vyjedených krámů. Pokud tedy nedojde k navýšení poplatků, směřujeme k redukci počtu kanálů z šesti na tři: ČT1, ČT2 a ČT24,“ přiznal Souček v rozhovoru pro web Info.cz.
Platit mají i ti, kdo nemají televizi, ale třeba jen chytrý telefon
Návrh vlády počítá i s rozšířením okruhu poplatníků o domácnosti, které sice nemají televizní přijímač nebo rádio, ale mají chytrý mobilní telefon nebo internetové připojení a mohou tak veřejnoprávní média sledovat i bez televizního přijímače.
„Vláda uměle zvyšuje počet plátců,“ kritizoval to v úterý poslanec ANO Patrik Nacher.
Poplatky České televizi a Českému rozhlasu se mají také pravidelně valorizovat. Vláda by je v dalších letech mohla zvyšovat sama svým nařízením o 6 procent, pokud by od poslední změny tuto hranici překročila inflace.
Změnit se mají také platby právnických osob. Firmy do pětadvaceti zaměstnanců budou od poplatku osvobozeny. Větší společnosti mají platit poplatky podle počtu zaměstnanců. Podle ministra kultury jde o inspiraci německým modelem.
Poslanci navrhli téměř čtyři desítky úprav vládního návrhu. Hnutí ANO a SPD chtějí zatím zachovat současnou výši poplatku 135 korun pro Českou televizi a 45 korun pro Český rozhlas za měsíc i vypuštění pravidel valorizace poplatku. Chtějí rovněž z vládního návrhu vyškrtnout ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání. Opozice navrhuje vztáhnout i na Českou televizi a Český rozhlas možnost, aby je prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad.