Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvýšení produkce TPCA očekává až příští rok

Česko

PRAHA Vyšších mezd se letos dočkají pracovníci v kolínské automobilce TPCA. Včera to na tiskové konferenci uvedl Bernard MillionRousseau, výkonný viceprezident automobilky. V minulém roce byla průměrná mzda v podniku 27 000 korun. Ke zvýšení mezd se ale vedení automobilky nechtělo blíže vyjadřovat.

Kolektivní smlouva končí tento měsíc, a protože se do té doby nestihne dohodnout nová, jako prozatímní řešení bude současná smlouva prodloužena do konce dubna.

TPCA v loňském roce vyrobilo 295 712 vozů, což představuje propad ve výrobě o 36 tisíc automobilů oproti roku 2009.

„S výsledky z minulého roku jsem spokojený,“ řekl Satoši Tačihara, prezident automobilky, a dodal, že očekávají stejnou produkci automobilů i během letošního roku.

Důvodem poklesu vyrobených vozů je podle Tačihary šrotovné, které silně podpořilo prodeje v roce 2009 a v minulém roce většinou končilo. Vyšší výrobu TPCA očekává až příští rok. Automobilka za minulý rok utržila 44 miliard a samotný zisk před zdaněním se pohybuje okolo 1,4 miliardy korun. Přitom v roce 2009 automobilka utržila 51,8 miliardy. Propad vedení vysvětluje nižším počtem vyrobených vozů. I přes propady se kolínské automobilce podařilo zvýšit podíl na trhu.

Registrace nových automobilů v celé Evropě klesla o 4,9 procenta. Segment malých vozů, které TPCA vyrábí, v Evropě loni klesl dokonce o 22 procent. Kolínským vozům se tak podařilo zvýšit podíl na evropském trhu z 20 na 21 procent. Nejvíc se vozy vyráběné v Kolíně prodávají ve Francii, Itálii, Velké Británii, Nizozemsku a Německu. V České republice zůstalo jen 0,3 procenta vyrobených automobilů. Nejčastěji z továrny vloni vyjížděly pětidvéřové automobily s manuální převodovkou a klimatizací.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...