Může přítomnost zvířete v rodině s dítětem znamenat nějaké zdravotní riziko? Je třeba obávat se alergií? Podle docenta Petra Panznera, vedoucího Ústavu imunologie a alergologie fakultní nemocnice v Plzni, neexistují žádné důkazy o tom, že by přítomnost zvířete v rodině u dítěte zvyšovala pravděpodobnost rozvoje alergie.
„Dokonce se objevily i vědecké studie dokazující pravý opak. Tedy že přítomnost zvířete v domácnosti může riziko rozvoje alergie i snižovat. Zdá se, že zřejmě záleží na více faktorech - věku dítěte, intenzitě vystavení zvířecím alergenům a zejména na vrozené dispozici dítěte,“ vysvětluje docent Panzner.
Atopický ekzém, kopřivka
Děti se zvýšenou dispozicí k rozvoji alergie (například s alergickými rodiči) by ale zvířata doma mít neměly. U malých dětí se alergie nejčastěji projevují kožními projevy. „Například atopickým ekzémem nebo kopřivkou,“ uvádí imunolog.
Ze zvířat prý představuje nejvýznamnější riziko vzniku alergií kočka. „Nicméně platí i zde, že její přítomnost může riziko rozvoje alergií naopak snižovat. Uvedená studie se totiž týkala právě koček,“ říká Panzner.
Kromě pozitivního vlivu zvířat na dítě, který by mohl zhodnotit zejména psycholog, může mít přítomnost zvířete v domácnosti kladný vliv také na imunitní systém. „Stále přesvědčivěji se ukazuje, že děti vyrůstající v extrémně čistém až sterilním prostředí mají vyšší pravděpodobnost rozvoje alergií než děti zvyklé na prostředí s obvyklou mírou infekčních zárodků. Zvířata mohou k této přiměřené expozici mikrobům napomoci přirozenou cestou,“ tvrdí docent.
Pochopitelně je ale bezpodmínečně nutné - jak u těch nejmenších, tak i u starších dětí - dodržovat zásady hygieny. „Tedy především vyloučit kontakt s exkrementy (včetně pohybu po potenciálně kontaminované podlaze či pískovišti) a také minimalizovat poranění drápy či zuby,“ vyjmenovává magistr František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kaje.
Právě přímý kontakt dítěte se zvířetem či jeho výkaly nese nejvyšší riziko. „Typickým onemocněním v -souvislosti s kočkami je například toxoplazmóza. Člověk se infikuje vývojovým stadiem sporozoitem, vyloučeným infikovanou kočkou,“ popisuje hygienik.
Kočky a psi jsou dále rezervoárem například toxokarózy (škrkavka psí, škrkavka kočičí). „Nejčastěji se děti infikují při hraní na zemi nebo na pískovišti,“ varuje Kotrba.