Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZZ Top dnes v Praze zahájí turné

Česko

PRAHA Slavná texaská kapela ZZ Top, proslulá říznou bluesrockovou muzikou a úctyhodnými vousy dvou členů tohoto tria, zahájí dnes v pražské Tesla Areně své letošní evropské turné. Podle pořadatelů čeká diváky minimálně devadesátiminutový koncert, jako předkapela zahraje česko-americká bluesrocková skupina The Cell. Ta se už v této roli představila před Johnem Mayallem, The Sweet a Tito and Tarantula.

ZZ Top se v Praze poprvé objevili v únoru 1997. Po onemocnění jednoho ze členů kapely zrušili brněnský koncert chystaný na červen 2000, v moravské metropoli se nakonec představili o dva roky později.

Skupina od svého vzniku v roce 1969 hraje v nezměněném trojčlenném složení, které tvoří Billy F. Gibbons, považovaný za jednoho z nejlepších světových kytaristů, baskytarista Dusty Hill a bubeník Frank Beard. Jejich vystoupení jsou pověstná svou energií a mnoho fanoušků je považuje za vůbec nejlepší koncertní kapelu. Pro jejich styl se vžilo označení jižanský rock.

Texty skladeb populárního tria jsou plné narážek na pop kulturu a erotických dvojsmyslů. Mezi jejich hity patří skladby La Grange, Tush či Gimme All Your Lovin‘.

Členové ZZ Top jsou vedle své muziky známí i řadou obskurních koníčků. Například Billy F. Gibbons je vášnivým sběratelem aut a motocyklů vytvořených pro něj na míru a pojmenovaných například CadZZilla či HogZZilla.

Největších komerčních úspěchů dosáhli v 70. a 80. letech minulého století, kdy například prodali přes 20 milionů kusů alba Eliminator. Loni jim vyšla zatím poslední deska a DVD Live from Texas. Z Prahy se ZZ Top přesouvají na zítřejší vystoupení v německém Lipsku a do 14. června navštíví skupina, která je od roku 2004 členem rock‘n‘rollové síně slávy, dalších 12 měst v Evropě. Ihned poté je čeká velké americké turné s kapelou Aerosmith.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...