Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Donbasem zmítá boj o moc. Separatisté se postavili proti sobě

Svět

  6:00
LUHANSK/PRAHA - Separatisté, kteří před třemi lety odtrhli za pomoci Ruska Donbas od Ukrajiny, si mezi sebou nedokázali rozdělit kořist. V Luhansku spory vyústily v převrat, bývalý vůdce Plotnickij nejprve údajně prchl do Ruska, pátek následně údajně odstoupil, oficiálně ze zdravotních důvodů. Vládní kolona automobilů jela rychle, ale bez zbytečných majáčků. Nebyl důvod upozorňovat na to, že ve vozech nesedí běžní občané. Kolona ve čtvrtek opustila Luhanskou oblast Ukrajiny, překročila ukrajinsko-ruské hranice a i se svými vysoce postavenými pasažéry zmizela v ruském bezpečí.

Obrněný transportér projíždějící Luhanskem. foto: Lidové noviny

Podle ruské nezávislé Nové gazety, která má přímo v Luhansku svého zpravodaje, v autech seděli vůdci separatistů, kteří se před třemi lety zasloužili o to, že se na ukrajinském Donbase rozhořel konflikt. Tzv. Luhanskou lidovou republiku (LNR) – jednu ze dvou, které byly proti vůli Kyjeva za podpory ruské armády vyhlášeny na východní Ukrajině v roce 2014 –spěšně opustil její vůdce Igor Plotnickij. Evakuovala se i šéfka jeho kanceláře Irina Tejcmanová, vedení místní televize a řada dalších osob, které zaujímaly vysoké funkce v separatistickém útvaru.

Čečenec, hledaný pro vraždu novináře v Moskvě, zatčen na Ukrajině

Vládní budovy v Luhansku mezitím zůstávaly i včera obklíčeny ozbrojenými muži, kterým podle ruských novinářů velí důstojníci ministerstva bezpečnosti sousední separatistické Doněcké lidové republiky a vybraní pracovníci ministerstva vnitra LNR.

Rozkol mezi rebely

Zdá se, že separatisté podporovaní různými pochybnými skupinami, vojáky a dobrovolníky, kteří na Donbas přišli za podpory ruské armády a ruských tajných služeb, se mezi sebou definitivně rozkmotřili. Vedle toho, že se koláč, jenž si dělí, každým dnem zmenšuje, jejich politická perspektiva je stále temnější. V posledních dnech se ruský prezident Vladimir Putin několikrát pozitivně vyslovil k návrhu výměny válečných zajatců podle modelu „všichni za všechny“, což by byl významný krok ke splnění zatím zamrzlých minských mírových dohod. Posun v jednání s Ukrajinou separatistům ale nenahrává.

Východní Ukrajina je stále neklidná.

Události nabraly spád už v pondělí, kdy Plotnickij odvolal z funkce ministra vnitra LNR Igora Korneta, který je podle něj zapleten do korupčních skandálů a toleruje mučení zadržených. Ministr se ale odmítl svého křesla vzdát a naopak zveřejnil videoprohlášení, že v nejbližším okolí Plotnického jsou pracovníci ukrajinských tajných služeb. Jmenoval např. jeho pravou ruku Tejcmanovou. 

Není jasné, zda do akce byly zapojeny ruské tajné služby, potažmo neoficiální kurátor Kremlu pro Donbas, poradce Putina Vladislav Surkov, ani na čí straně stojí. V každém případě Kornetovi zůstaly věrné ozbrojené jednotky ministerstva vnitra LNR. Pro Plotnického to byla krajně špatná zpráva. Na jeho obranu stanula pouze vojenská policie, prokuratura a jeho osobní ochranka.

V úterý večer navíc do Luhansku vjela kolona desítek vojenských automobilů z druhé separatistické metropole Doněcku. Oficiální verze doněckých vůdců byla tato: přijeli zlikvidovat ukrajinské diverzanty. Zajímavé je, že je ve středu hledali v luhanské generální prokuratuře, kterou obklíčilo asi 200 ozbrojenců. Zatčen byl mj. generální prokurátor Vitalij Podobryj. Právě on předtím vyjádřil podporu Plotnickému.

Ukrajinská armáda pátrá po nových vojácích v barech a kavárnách

Moskva se oficiálních komentářů zatím zdržela, v Kremlu pouze konstatovali, že události v Luhansku bedlivě sledují. Podle ruských i ukrajinských pozorovatelů jde o pokus o převrat v jedné z nepřiznaných separatistických republik. Ozbrojené skupiny si konkurovaly od samotného počátku, praly se o přístup ke „korytům“ plněným z korupce, humanitární pomoci Ruska a pašování. 

Řada atentátů na lídry jednotlivých skupin svědčí o tom, že dělení kořisti se neobešlo bez násilí. Podle novináře Andreje Dichtjarenka z luhanského listu Reálné noviny tento týden hádky vyvrcholily. Ministr vnitra Kornet se vymkl kontrole, přičemž si předem zajistil podporu Moskvy. Protože kdyby ta s převratem nesouhlasila, už se do konfliktu zapojili nejen ozbrojenci ze sousední DNR, ale ruští vojáci, kteří jsou podle Dichtjarenka na základnách iv centru Luhansku. Ruská televize Dožď včera uvedla, že pokud si Plotnickij nevyprosí v Moskvě pomoc, nebude se moci do Luhansku vrátit a nejspíš dojde ke spojení LNR a DNR, což bude pro Rusko logisticky i politicky jednodušší.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!