Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Doněčtí separatisté pod tlakem nabízejí příměří. Vláda nereaguje

USA

  16:59aktualizováno  22:37
KYJEV/MOSKVA - Rebelové na Ukrajině jsou ochotni přistoupit na příměří, které by předešlo humanitární katastrofě. Podle agentury AP to uvedl lídr proruských separatistů ve vládními jednotkami obleženém Doněcku. Ukrajinská vláda na výzvu dosud nereagovala. Ukrajinské jednotky pokračují v ofenzivě u Luhansku a Doněcku, kde bylo slyšet dělostřeleckou palbu, informovala agentura AFP. USA a Británie varovaly Moskvu, aby se nepokoušela vyslat své vojáky na Ukrajinu v rámci údajné humanitární mise. Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová varovali před důsledky takového kroku.

Jednotky ukrajinské armády v Doněckém regionu. foto: ČTK

K příměří vyzval "premiér" samozvané Doněcké republiky Aleksandr Zacharčenko. Podle něj jeho jednotky v obležení ukrajinské armády navrhují oboustranný klid zbraní kvůli hrozící humanitární katastrofě.

Kyjev dnes znovu obvinil Moskvu z provokace, protože u společné hranice prý operuje velká kolona ruských armádních vozidel. Ta údajně měla namířeno na Ukrajinu a maskovala se jako "humanitární konvoj". "Chtějí vyvolat ostrý konflikt," řekl zástupce prezidentské kanceláře Valerij Čalyj, podle nějž kvůli údajným ruským manévrům prezident Petro Porošenko svolal poradu vojenského velení.

Separatisté na Sibiři

Zatímco na Ukrajině Kreml separatismus aktivně podporuje, u sebe doma z něj má hrůzu.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prý kvůli postupujícímu konvoji telefonicky mluvil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, který ho ujistil, že vozidla dál pokračovat nebudou, uvedla agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí ale posléze popřela, že by se jakýkoli "konvoj" poblíž hranic vůbec pohyboval. "Kyjev je čím dál vynalézavější ve vymýšlení pohádek," sdělila Marija Zacharovová. Také mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že nemá tušení, o čem Ukrajinci mluví.

Britský ministerský předseda David Cameron se v telefonátu s americkým prezidentem Barackem Obamou shodl, že jakýkoli průnik ruských sil na ukrajinské území pod zástěrkou humanitární akce by byl "neospravedlnitelný a nelegální". Obama dnes o situaci na Ukrajině telefonicky hovořil i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, podrobnosti o rozhovoru však nebyly zveřejněny.

O případné ruské humanitární misi mluvil telefonicky také Sergej Lavrov se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Taková mise "by byla koordinována s příslušnými mezinárodními organizacemi", uvedl podle AFP Lavrov. Kerry mu odpověděl, že se na tom již "pracuje s ukrajinskými úřady", uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Doněck v obklíčení

Boje v okolí Luhanska a Doněcka neutichají. Igor Girkin zvaný Strelkov, který v hierarchii povstalců zastává post odpovídající ministru obrany, oznámil, že "nepřítel" ovládl 90tisícové město Krasnyj Luč. Město leží na jedné ze dvou hlavních silnic spojujících Doněck s Luhanskem a jeho dobytí by znamenalo, že ukrajinské jednotky kompletně obklíčily Doněck. Ukrajinská armáda ale obsazení města nepotvrdila a situaci nchtěli komentovat ani zástupci samozvané Doněcké republiky, uvedla agentura Interfax.

V Doněcku bylo podle tamního starosty při posledním útoku granáty poškozeno několik obytných budov, některé domy v noci zachvátil požár. Během palby zahynul nejméně jeden civilista a několik dalších osob utrpělo zranění. V Luhansku jsou statisíce lidí bez dodávek vody a elektřiny, zavřená je většina obchodů. "Situace je nadále kritická," uvedl mluvčí města.

Humanitární pomoc?

Čalyj nově v ukrajinské televizi obvinil Rusko, že se snaží situaci vyostřit vysláním údajného humanitárního konvoje na ukrajinské území. Moskva humanitární pomoc nabídla, ale tento krok vzápětí kritizoval nejen Kyjev, ale i Spojené státy nebo Británie. Podle americká velvyslankyně při OSN Samanthy Powerové nemá ruská nabídka opodstatnění a vjezd humanitárního konvoje na Ukrajinu by navíc mohl být vnímán jako invaze.

Ještě ostřeji to formuloval britský ministr zahraničí Philip Hammond. "Jsem hluboce znepokojen zprávami o zvýšeném počtu těžkých zbraní převážených z Ruska na ukrajinské území a zprávami o tom, že ruské ozbrojené síly nacvičují "humanitární intervenci," citoval Hammonda server BBC.

Naopak Mezinárodní výbor Červeného kříže nabídku humanitární pomoci z Ruska přivítal. "V současné situaci je vítána jakákoli humanitární aktivita, která pomůže trpícím civilistům," uvedl v prohlášení zástupce organizace Michel Masson. Zároveň však upozornil, že pokud by se jakákoli humanitární pomoc měla usktečnit pod hlavičkou Červeného kříže, musela by splňovat požadavky neutrality, nestrannosti a nezávislosti.

Autoři: ,