Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Döner kebab prý nepochází z Berlína, ale z jihu Německa

Jídlo

  7:00
Za rodiště döner kebabu, patrně nejoblíbenější pochoutky rychlého občerstvení v Německu, je považován Berlín, jehož obyvatelé mohli grilované jehněčí maso se zeleninou a omáčkou v pita chlebu poprvé okusit na počátku 70. let minulého století.
Kebab - ilustrační foto.

Kebab - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Prvenství Berlína ale nyní zpochybnil Nevzat Salim, který tvrdí, že s otcem původně tureckou specialitu prodávali na jihu Německa už o několik let dříve.

"Náš první stánek s dönery jsme měli tehdy na tržišti v Reutlingenu," zavzpomínal devětapadesátiletý Salim na rok 1969, kdy údajně s otcem prodal první döner kebab na německé půdě. Do Bádenska-Württemberska přišel o rok dříve z rodného Turecka, kde pracoval také v provozech rychlého občerstvení.

Novinku prý nejprve prodávali na akcích turecké komunity a až později ji nabídli Němcům, kteří si ji oblíbili, i když zpočátku netušili, o co jde. "Děti volaly na rodiče: 'Tati, tak velkou sekanou jsem ještě neviděl'," vybavuje si rodák z turecké Bursy první setkání Němců s masem grilovaným na velkém svislém špízu, které tehdy s otcem plnili do veky. Své tvrzení dokazuje zažloutlou fotografií pocházející údajně z roku 1969, která je zachytila při prodeji tohoto pokrmu.

"Pokud ten rok souhlasí, pak bude třeba přepsat dějiny döneru v Německu," prohlásil šéf oborového sdružení Dehoga v Bádensku-Württembersku Jürgen Kirchherr. "Je to více než překvapující," dodal.

Kdo je otcem německého döner kebabu?

Salimovo vystoupení ještě více zamotalo spory o "otcovství" německého döner kebabu. Až doposud se mělo za to, že ten údajně první naservíroval berlínský Turek Mahmut Aygün ve své restauraci Hásir v březnu 1971.

Sdružení tureckých výrobců döneru v Evropě pak za jeho vynálezce považuje Kadira Nurmana, který o rok později začal tuto pochoutku prodávat v rychlém občerstvení u západoberlínské stanice metra Zoo.

Oproti původnímu způsobu podávání kebabu v jejich vlasti - na talíři s rýží - jej oba začali nabízet v rozkrojeném kusu pečiva, což strávníkům umožnilo brát si tento pokrm sebou a mělo nezanedbatelný podíl na nárůstu jeho obliby. Dnes je po celém Německu zhruba 15.000 stánků s döner kebabem a jeho výrobci a prodejci pořádají dokonce specializovaný veletrh zaměřený jen na něj.

Nurman si loni z veletrhu odnesl ocenění za vynález döneru. "To mě štve, protože to prostě není pravda," prohlásil Salim, kterému prý nejde ani o titul "otce" döner kebabu, ani o slávu. "Döner má v Německu dlouhou historii a já na ní mám podíl. Nechci, aby se na to zapomnělo," vysvětlil.

Autoři: ,