Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Městečko Husinec o pomoc nepožádalo

Ad LN 3. 3.: Ktož jsú (husinečtí) boží bojovníci

Ke článku Marka Kerlese mám dvě připomínky.

Nevím, odkdy se Husův domek stal majetkem městečka Husinec, ale v článku se objevuje tvrzení, že „městečko dvacet let marně žádá stát, aby mu pomohl národní kulturní památku opravit“. Nechal jsem na Ministerstvu kultury prověřit, zda v posledních letech eviduje projekt či nějakou žádost o podporu opravy této památky z programů, které ministerstvo na opravu památek spravuje. Výsledek je negativní. Městečko Husinec nemohlo ze strany ministerstva žádnou pomoc dostat z jednoho prostého důvodu – prostě o ni nikdy nepožádalo.

Naprosto souhlasím s tím, že současný stav jak domku, tak expozice není dobrý. A postava Jana Husa si zaslouží připomenutí bez ideologických nánosů minulého režimu. Projekt, který byl na ministerstvo kultury do operačního projektu IOP městečkem Husinec předložen, odpovídal smyslu a základním parametrům vypsané výzvy. Kromě rekonstrukce samotného domku obsahoval vybudování badatelského centra, vytvoření nové expozice včetně multimediálních programů pro školy a další potřebné zázemí. Zřejmě z nedostatku času na vypracování však neobsahoval potřebné údaje pro posouzení oprávněnosti nákladů (výběrová řízení na dodávky a další), a proto byl předkladateli vrácen k dopracování.

Na závěr si neodpustím připomenutí, že vlastnictví zavazuje. Záleží na schopnostech a aktivitách vlastníka, jak dokáže využít nabízených možností jak ze strany státu, tak z programů EU.

Jaromír Talíř, náměstek ministra kultury

V jakém státě žiji?

Ad LN 2. 3.: Milost pro prokurátorku Horákové

Z článku vyplývá, že doktorka Polednová je účastna tří amnestií. V důsledku toho jí má být prominuto celkem šest let. Protože „vzácná“ soudkyně vražedkyně odkroutila v luxusním apartmá rok pobytu, údajně má nárok na odškodné. Lahůdka pro hledače senzací! Ctihodný mluvčí hradeckého soudu zřejmě opomíjí, že Poslanecká sněmovna přijala dne 9. července 1993 Zákon o protiprávnosti komunistického režimu, podle nějž mj. dle § 2 „Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace...“ V uvedené souvislosti vznáším dotaz: Amnestie z roku 1953 a 1955 náleží výlučně období zločineckému. Mají tedy zločinci konající zločiny v profesionální funkci nadřazených a nadřízených právo nejen na amnestii, ale i na pobyt v luxusním zařízení, zatímco jejich oběti byly v temnotě popravčích cel? V jakém státě žiji?

Jsem v důchodovém věku. Na rozdíl od mnoha nedávných hlasatelů světlých zítřků vděčím za přežití produktivního věku „zfušované“ práci bachařů (roky 1949–1951 TNP, 1951–1953 PTP a 1953–1968 komunistické kriminály). Proto usuzuji, že nebudu podezírán z nošení svazácké košile. V případě odškodnění Polednové nevylučuji, že totéž hodlají požadovat dožívající vyšetřovatelé, prokurátoři, soudci a jiní služebníci zločineckého systému. J. Koudelka, koudelka123@email.cz

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce