Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

O zbytečných návrzích z Bruselu

Ad LN 10. 7.: Chtělo by to začít znovu, ale to nejde

Souhlasím s bývalým eurokomisařem Fritsem Bolksteinem, že EU škodí proud zbytečných návrhů z Bruselu. Ajeho tvrzení, že „národní parlamenty, které mají možnost, když se dohodnou, unijní legislativu zastavit, jsou dezorganizované“, bych doplnil o osobní zkušenost.

Téměř na každém zasedání Senátu (ale platí to jistě pro celý parlament) slýcháme od předkladatelů zákonů (členů vlády): „To se musí schválit, jde o unijní legislativu.“ Pod tímto praporem dokonce premiér Topolánek protlačil Lisabonskou smlouvu. Další oblíbený argument zní, že nechceme-li ten či onen návrh přijmout, neměli jsme vstupovat do EU, teď jsme součástí celku a musíme společné návrhy akceptovat. A když opravdu někdy hlasujeme proti? Směrnice se nám za čas vrátí v jinak upravené podobě. Vždyť jde o unijní legislativu a ta se přece musí přijmout!

Tomáš Jirsa, senátor

Bez konkurence to nepůjde

Ad LN 13. 7.: Kvalifikovaní učitelé vymírají

Každý žák (i mnohý rodič a učitel) instinktivně pozná, který z jeho učitelů (kolegů) má kantorství v krvi, tj. děti ho samy poslouchají, a který pedagogickou fakultu vystudoval, jen aby měl zaměstnání. Tady nepomohou žádné miliardy pro plošné zvyšování platů, ale zavedení kont u každého učitele – konkrétní částky by určoval ředitel a připisoval je na účet každý půlrok. Jejich výši by znali jen oni sami dva a nikdo jiný by o nich nesměl vědět (ani rodina učitele!). Pak by ti dobří rádi zůstávali a ti, kteří by žádná konta nedostávali, by sami odešli. Tak to bylo u Bati u všech zaměstnanců od ředitele až po uklízečky.

Miroslav Jandásek, Brno

Kultivace společnosti jde přes lidská práva

Ad LN 10. 7.: Dohodnuto. Koalice může vládnout

Výsledky voleb do sněmovny jsem vnímal jako vyjádření vůle voličů po lepších poměrech v politice, které se negativně odrážely i na stavu společnosti. Jako přání, aby konečně zmizeli ramenatí machři, kteří udávali tón ve společnosti, aby zmizely neprůhledné manévry politiků i vysokých úředníků při zadávání lukrativních státních zakázek, aby justici neovládali lidé pochybné pověsti a manýrů, a tak podobně.

Na druhé straně jsme se stali svědky dosti nechutného nedorozumění mezi ostražitou mládeží, zažehnávající levicový puč, který údajně připravovali „dědci“ a „báby“, abychom se v konečném výsledku dočkali marketingového vítězství dvou zcela neznámých politických subjektů, a zdá se, že i odklonu od solidární společnosti. Vývoj se obrátil zpět, společnost ovládají privilegovaní, silní a zdatní.

Tyto nesrovnalosti může napravovat jedině boj za lidská práva, který je také bojem za rovné šance.

Naivně jsem se domníval, že sliby politiků směřují všeobecně ke kultivaci společnosti, která se může uplatňovat přes lidská práva.

Okolnost, že v nové vládě se nenachází post ministra pro lidská práva, svědčí o tom, že politici neporozuměli tomu, co kultivace společnosti znamená a co vyžaduje. Ani se tomu nedivím, když se podívám do tváří nových politiků a političek, a když sleduji výběr kandidátů na ombudsmana i průběh jeho volby v parlamentu. Už jen výběr těch jmen, až na jedno, svědčí o mnohém. Podstata věci uniká.

Boj o vstup do „klubu vyvolených“ stále pokračuje, TOP 09 a VV v něm nezůstávají pozadu.

Karel Holomek, Brno

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce