26. listopadu 2008 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní odbory daly vládě ultimátum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
autobus MHD - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy autobus MHD - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Zástupci dopravních odborů chtějí od vlády ujištění, že stát nebude nijak danit zaměstnanecké výhody, především stravenky a režijní jízdenky. Pokud nebudou mít jistotu do 16. prosince, vyhlásí někdy po tomto datu stávku v dopravě a vyzvou k ní i zaměstnance z jiných oborů.

"Tuto stávku zorganizují účastníci schůzky v čase, termínu a rozsahu, na kterém se společně dohodnou, a to co nejdříve po termínu 16. prosince," řekl Dušek. Setkání se zúčastnili zástupci zaměstnanců ze všech dopravních odvětví, stávka by tak zasáhla například železnici, pražskou městskou dopravu nebo meziměstskou autobusovou dopravu.

Ministr financí Miroslav Kalousek, který chce režijní jízdenky zdanit jako každý jiný příjem, je znám svou nelibostí vůči daňovým výjimkám. Jednu z nich přitom představují nezdaněné benefity pro zaměstnance v dopravě, jako je zlevněné jízdné. Jak dnes potvrdil ČTK, na svých záměrech trvá.

"Já myslím, že se musíme rozhodnout, jestli chceme mít jednoduchý daňový systém, se stejnými výhodami pro všechny, a nebo složitý diskriminační daňový systém s benefity jenom pro někoho," řekl. "Například státní tiskárna cenin tiskne peníze a nejsem informován o tom, že by zaměstnanci měli nějaké režijní nezdaněné peníze," dodal.

Stávkou odboráři hrozí již delší dobu, poprvé však výhrůžku formulovali takto jednoznačně. V případě nesplnění svých požadavků by zřejmě vynechali i mezikrok v podobě stávkové pohotovosti a začali rovnou stávkovat.

"K účasti na této stávce vyzveme všechny ostatní odborové organizace, máme za to, že se to týká nejenom dopraváků," řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Nový zákon o dani z příjmu existuje zatím pouze v podobě věcného záměru, nejdříve by mohl začít platit v roce 2010. Jde o součást vládní reformy veřejných financí. "Určitě tam nebudou žádné diskriminační benefity jenom pro někoho," trvá na svém Kalousek.

Lidovky.cz
  • 40Diskuse