4. února 2013 7:15, aktualizováno  11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový sníh komplikoval dopravu na území celé republiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
sněhové jazyky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sněhové jazyky | foto: Lidové noviny

PRAHA Několik centimetrů nového sněhu připadlo v noci téměř na celém území republiky. Rozbředlý sníh je i na některých hlavních tazích a vozovky jsou jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Na zasněžených silnicích se stalo už několik nehod.

Nehoda na pražském okruhu

Nehoda tří osobních aut zhruba od 7:00 omezuje provoz na pražském okruhu ve směru od plzeňské na brněnskou dálnici u sjezdu na Ořech. Řidiči zde mohou projet jedním jízdním pruhem, kvůli ranní špičce se ale utvořila kolona až k dálnici D5. Při havárii nebyl nikdo zraněn.

Informoval pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Nedokázal odhadnout, kdy bude okruh opět plně průjezdný. Řidiči se snaží jet jinými trasami, ucpaná tak začíná být i Radlická ulice.

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje nový sníh

Až 20 centimetrů mokrého těžkého sněhu připadlo v noci v Libereckém kraji. Pro kamiony bylo ráno nesjízdné stoupání mezi Desnou a Harrachovem na silnici 10, problémy byly i na dalších místech.

Podle krajského dispečera zimné údržby Pavla Pospíšila byly ale v 10:30 už všechny silnice s opatrností sjízdné. Stalo se přes deset nehod. Jedno auto s řidičem poté, co vyjelo ze silnice, plavalo asi 50 metrů v řece Olešce.

Nezvyklá nehoda se stala v Bořkovské ulici v Semilech. Z auta muže dostali hasiči oblečení do suchých neoprenových obleků. "Pomocí nastavovacích žebříku udělali lávku a muže vyprostili ven," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Muž vyvázl bez zranění, ale byl v šoku.

Pomoc hasičů byla potřeba ráno také v Mašově u odbočky na Kacanovy na Semilsku, kde se na bok převrátilo nákladní auto. V obci Čistá u Horek na Semilsku se srazil traktor s osobním autem, v Rychnově u Jablonce ve Hřbitovní ulici havaroval popelářský vůz. Problémy měli motoristé i na hlavních tazích. Například na rychlostní silnici u Hodkovic nad Mohelkou se otočilo jedno auto na střechu a skončilo asi deset metrů mimo silnici.

Sníh ráno komplikoval dopravu v celém Libereckém kraji. Kamiony ráno nemohly vyjet zejména stoupání mezi Desnou a Harrachovem. "Z jedné strany je v kopci asi 20 kamionů, od hranic jich je deset. Doporučovali jsme jim objízdnou trasu přes Vrchlabí," řekl ráno Pospíšil. Kamiony měly problémy také například na R35 mezi Turnovem a Libercem nebo u Tatobit na tahu z Turnova do Lomnice nad Popelkou. Silnici 2845 u Lomnice museli před 10:00 kvůli zapadnutému kamionu asi na hodinu uzavřít v obou směrech.

Motoristé by měli nadále jezdit velmi opatrně. Mokrý sníh se podle dispečera na silnicích stává kluzkým. Rozbředlý sníh je místy i na hlavních tazích a vozovky jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností."Silnice třetích tříd jsou jen projeté pluhy, bez posypu," upozornil Pospíšil.

Sněžit by podle meteorologů mělo i přes den, do 700 metrů nad mořem mohou být srážky smíšené nebo bude pršet. Odpolední teploty vystoupají až na čtyři stupně celsia, na horách bude od minus dvou do plus jednoho stupně.Foukat bude čerstvý jihozápadní až západní vítr, v nárazech bude mít na horách až 70 km/h.

V Pardubickém kraji se ochladilo

V Pardubickém kraji se ochladilo a během noci napadl nový sníh. Například na Hlinecku ho přibylo pět až sedm centimetrů.Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Na silnicích druhých a třetích tříd zůstává vrstva sněhu, místy je rozbředlý. Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti.

Teploty se dnes ráno pohybují mezi minus třemi až jedním stupněm Celsia. Na většině území kraje sněží nebo jsou sněhové přeháňky.

Na jihočeské silnice jen opatrně

Silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých komunikacích leží vrstva nového sněhu, platí to především o vozovkách na Prachaticku, Jindřichohradecku nebo Písecku, vyplývá z informací dispečinku správy a údržby silnic.

Na úseku D3 na Táborsku zase zůstávají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na Písecku a Prachaticku stále sněží. Teploty v regionu se pohybují kolem nula stupňů Celsia, na některých místech po ránu lehce mrzlo.

Podle meteorologů bude přes den sněžit nebo pršet. Na některých vozovkách ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Silnice Vysočiny jsou místy zaváté

Na Vysočině je na hlavních silnicích rozbředlý sníh. Komunikace nižších tříd, které se nesolí, pokrývá ujetá vrstva sněhu.

Na Žďársku se místy začaly vytvářet sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné s opatrností, upozornil dispečink krajské správy a údržby. V noci na dnešek napadlo na Vysočině od tří do osmi centimetrů sněhu, přeháňky se objevují stále. Teplota se k ránu držela kolem nuly.

V kraji začalo vydatněji sněžit hodinu po půlnoci. Silničáři vyjeli se 110 sypači a 50 radličkami. "Auta jsou v permanenci, pořád jezdíme," řekl dispečer krajské správy po 06:30. V té době neměl hlášeny větší problémy v dopravě. K ránu nemohl vyjet kamion u Humpolce.

Odpoledne může na Vysočině padat i déšť se sněhem, teploty se podle meteorologů dostanou až tři stupně nad nulu. Motoristé by později odpoledne a večer měli v polohách nad 600 metrů kvůli nárazovému větru počítat s tím, že se na vozovkách mohou tvořit sněhové jazyky.

V Olomouckém kraji sněží

Silnice v Olomouckém kraji znovu pokryl sníh. V nejvyšších polohách na severu regionu napadlo až 15 centimetrů. Na Šumpersku správci cest varují i před možnými sněhovými jazyky. Silnice jsou dnes v regionu sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě na všech úsecích. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a z informací správy silnic.

"Sněží od půlnoci, brzy ráno sněžení ustalo a pak zase sněžit začalo. Napadlo pět až sedm centimetrů sněhu, místy až deset. Ve vyšších polohách v okolí Starého Města to bylo až 15 centimetrů sněhu. Veškerá technika je od půlnoci venku," řekl dispečer šumperské správy silnic. Na hlavních tazích tam leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích leží zbytky sněhu po pluhování. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Správci cest také upozorňují na sněhové jazyky, které se mohou tvořit při nárazovém větru.

Podobná situace je na Jesenicku. I tam silničáři řidiče upozorňují, že dohlednost je v regionu snížena kvůli sněhovým přeháňkám. Na cestách Jesenicka leží většinou rozbředlý sníh.

Se sněhem na vozovkách musejí řidiči počítat i v ostatních částech kraje. Zbytky rozbředlého sněhu leží na hlavních tazích Přerovska, na vedlejších silnicích hlásí ŘSD na vozovkách nový sníh do dvou centimetrů. I tam je technika venku a provádí posyp.

Silnice na Prostějovsku a Olomoucku jsou většinou holé, se zbytky sněhu musejí řidiči počítat na Drahanské vrchovině. I v těchto částí kraje je dohlednost snížena kvůli sněhovým přeháňkám.

Středočeské silnice pokryl nový sníh

Dopravu ve Středočeském kraji mohou dnes ráno místy komplikovat sněhové přeháňky. Většina silnic v kraji je sjízdných pouze s opatrností, protože byly chemicky ošetřeny a jsou mokré nebo na nich leží rozbředlý sníh. Dálnice jsou po chemickém ošetření mokré a silničáři doporučují opatrnou jízdu především na ústecké D8. Mokrá a s opatrnostní sjízdná je i většina rychlostních silnic a komunikací prvních tříd.

Okresní silnice na Rakovnicku, Benešovsku a Příbramsku jsou pokryl nový sníh nebo je na nich ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Rozbředlý sníh nebo jeho zbytky leží na ostatních menších silnicích v regionu.

Teploty se ve Středočeském kraji pohybovaly od minus dvou do dvou stupňů Celsia. Na většině území bylo zataženo a foukal slabý vítr. Sněhové přeháňky byly hlášeny na Kladensku, Kutnohorsku, Kolínsku, Nymbursku a Praze-východ.

V hradeckém kraji v noci sněžilo

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, například ve vyšších oblastech Krkonoš připadlo místy až 30 centimetrů sněhu. Všechny silnice zůstávají se zvýšenou opatrností sjízdné, uvedli dnes ráno silničáři.V nižších polohách hradeckého kraje jsou silnice mokré po chemickém ošetření. Místy na vozovkách zůstává vrstva rozbředlého sněhu.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno zataženo, sněžilo a teploty se pohybovaly mírně pod bodem mrazu. Z Krkonoš hlásili silničáři nárazový vítr a sníženou dohlednost.

Na jižní Moravě jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností

Na jižní Moravě jsou dnes silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na většině z nich leží po chemickém posypu rozbředlý sníh. V některých částech regionu sněží. Na Vyškovsku se vlivem větru místy tvoří sněhové jazyky. Po chemickém posypu se pak vytvořila na silnicích rozbředlá vrstva sněhu.

Horší je situace v přírodně chráněných lokalitách, kde se nesmí používat sůl, ale pouze štěrk. Jde o silnice druhých a třetích tříd v Moravském krasu, Podyjí a Bílých Karpatech.

V Brně jsou silnice většinou holé a mokré. Podnik Brněnské komunikace nasadil na úklid sněhu v noci 21 sypačů. Spotřebovaly přes 130 tun posypových materiálů. Opatrnost je nutná v okrajových uličkách ležících mimo centrum města.

Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje nový sníh

Silnice ve Zlínském kraji pokryl v noci opět sníh.Vozovky byly dnes ráno mokré po chemickém ošetření, místy s rozbředlým sněhem. Na Vsetínsku je pokrývá sněhová kaše a od středních poloh vrstva ujetého sněhu do pěti centimetrů. Řidiči by proto měli volit obezřetnou jízdu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Mokré silnice mohou při nízkých teplotách zejména ve vyšších polohách či lesních úsecích namrzat. V kraji je zataženo, viditelnost snižují sněhové přeháňky a místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia.

V pohraničí v Plzeňském kraji sněžilo, řidiči musejí být opatrní

Řidiči jedoucí po silnicích ve vyšších polohách na Tachovsku, Domažlicku a Klatovsku musejí být kvůli nočnímu sněženi velmi opatrní. Právě v těchto třech okresech Plzeňského kraje u německých hranic připadlo deset až 15 centimetrů sněhu. Sníh už dnes ráno způsobil menší problémy několika kamionům, nikde se ale kvůli nim nemuselo čekat dlouho.

"Sníh je mokrý, takže se rychle ujede na ledovou vrstvu. Tam, kde se silnice udržují pískem nebo drtí, se může stát, že se takový povrch začne tvořit," řekl Jiří Slapnička, dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Silničáři ráno zaznamenali několik problémů s kamiony, vždy se ale silnici podařilo uvolnit do půlhodiny. "Bylo to například u Rozvadova nebo Broumova," uvedl.

Na Domažlicku fouká vítr, je proto možné, že se budou tvořit sněhové jazyky. V regionu začalo sněžit v neděli kolem 19:00.

V Karlovarském kraji stále sněží

Drobné sněžení dnes komplikuje dopravu v Karlovarském kraji. Na silnicích zůstává ležet sněhová břečka. Policie už vyšetřovala první nehody. Vyplývá to z aktuálních informací silničářů a policie. Silničáři doporučují řidičům, aby jezdili velmi opatrně.

Zatímco v noci sněžilo, ráno se srážky v nižších polohách měnily ve sníh s deštěm. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Böhmové se ráno srazila dvě osobní auta u Mezirolí, osobní vůz havaroval také na silnici z Chebu do Mariánských Lázní. Sanitka se srazila s osobním autem v Nové Roli v Nádražní ulici, dva osobní vozy u Lužce na Karlovarsku.

Teploty okolo nuly by měly být celý den. Zatímco na Božím Daru sněží a teplota je minus 2,4 stupně, v níže položených oblastech bylo už ráno nad nulou.

V Ústecké kraji napadlo několik centimetrů sněhu

V Ústeckém kraji napadlo v noci na dnešek několik centimetrů sněhu. Na silnicích jsou zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou po chemickém ošetření mokré. Podle silničářů jsou ale s opatrností sjízdné, ráno se nestala žádná vážnější nehoda. Dnes ráno sněžilo nebo padal déšť se sněhem, teploty na většině míst kraje jsou kolem jednoho stupně Celsia.

Ráno bylo v Ústeckém kraji zataženo a sněžilo, podle Pavla Jůzy z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes v polohách pod 600 metrů nad mořem přecházet v déšť. Srážky budou k večer ustávat. Nejvyšší teploty mohou odpoledne stoupnout až k pěti stupňům Celsia, na horách bude minus dva až plus jeden stupeň. Vát bude nárazový vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Meteorologové varují před sněhovými jazyky, místy se mohou tvořit i závěje.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.