3. července 2008 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dostal řetěz. A s ním opozici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nový starosta Brna-středu Libor Šťástka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový starosta Brna-středu Libor Šťástka. | foto: Lidové noviny

BRNO Největší brněnská čtvrt má od voleb už třetího starostu. Dagmar Hrubou z ODS, která rezignovala kvůli sporům o vojenské prostory v Masarykově čtvrti, vystřídal včera její stranický kolega Libor Šťástka. S pětatřiceti lety je o polovinu mladší než Hrubá a na radnici slibuje radikální změny.

Spory s opozicí ale zřejmě nadále zůstanou při starém, se starostenským řetězem převzal i tvrdé oponenty. Zástupci zelených a lidovců, kteří na radnici Brna-středu opozici společně s komunisty tvoří, ho už včera kritizovali za neurčité postoje ke kauze využití někdejších pozemků v Masarykově čtvrti.

Právě na radnici Brna-středu vznikl plán na jejich využití pro projekt Wilson, který byl v rozporu se smlouvou s armádou. Dohoda předpokládala, že parcely nebudou deset let sloužit k podnikatelským účelům. Brno za porušení pravidel zaplatilo desetimilionovou pokutu, ale omezující podmínka stále platí. „Pro mne je podstatné, že ten areál nemůže po zbytek lhůty, tedy pět let, zůstat ladem. To raději navrhnu, ať si ho vezme zpět velká radnice,“ řekl Šťástka.

Hlasy opozice nezískal
„Nepřesvědčil mne, snažil se bagatelizovat dotazy,“ řekl LN Svatopluk Bartík (Strana zelených), který nakonec jako jediný hlasoval proti Šťástkovu zvolení, zatímco zbytek opozičních zastupitelů se hlasování zdržel. Koalice ODS a ČSSD ho však prosadila.
Šťástka je třetím starostou za rok a půl. Sociální demokrat Michal Bortel, zvolený na konci roku 2006, po roce sám rezignoval pod vlivem kritiky za své chování ve funkci. Nyní odešla i Hrubá, která je stíhána kvůli podpisům na smlouvách o areálu Wilson. Tvrdí však, že je nevinná. „Snažila jsem se uklidnit situaci,“ řekla.

Nový starosta navíc přebírá radnici v okamžiku, kdy zřejmě rovněž kvůli kauze Wilson odešel z čela úřadu po třinácti letech tajemník Radovan Novotný a chybí obsadit místa vedoucích některých odborů, kteří úřad opustili už dříve. „Znamená to změnit fungování celého úřadu,“ připustil.

Bude to selanka
Za další ze svých priorit označil zlepšit stav bytového fondu a zahájit podstatně tvrdší přístup k neplatičům, kteří radnici dluží miliony korun. Ještě včera navrhl společně s dalšími zastupiteli politikům na „velké“ radnici, že by v Brně měla vzniknout vyhláška omezující popíjení alkoholu na veřejnosti mimo restaurace a restaurační zahrádky.

Bývalý starosta Brna-středu Michal Bortel z ČSSD, který celý kolotoč výměn vlastně odstartoval, si myslí, že Šťástkova pozice bude mnohem jednodušší, než byla jeho. „Určitě to bude mít snazší. Také právě proto, že skončil tajemník radnice, to bude teď pro Šťástku úplná selanka,“ řekl LN.

Koalice na radnici dosud nerozhodla, kdo nahradí Šťástku ve funkci místostarosty, kterou dosud vykonával. Post podle koaliční smlouvy přísluší ODS, ta ale podle neoficiálních informací obtížně hledá vhodného kandidáta, který by byl ochoten vzdát se svých osobních aktivit a přejít na zbytek funkčního období na radnici.

Najdete na Lidovky.cz