5. prosince 2008 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dostanou Němci poukázky na nákupy?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Německé obchodní centrum, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německé obchodní centrum, ilustrační foto | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA  Co dělat, když ekonomika slábne a hrozí recese? Jak posílit poptávku na domácím trhu a jak vlít novou energii do žil skomírajícím firmám? Němečtí sociální demokraté přišli s osobitým receptem. Navrhují, aby stát každému občanovi věnoval poukázku na zboží nebo služby. Křesťanští a sociální demokraté jsou však proti. S nápadem konzumních šeků nesouhlasí ani zástupci německých maloobchodníků.

V čem přesně myšlenka poukázek spočívá? Podle návrhu poslance za SPD Karla Lauterbacha by měl stát darovat všem dospělým Němcům šek v hodnotě nejméně 500 eur. Za tyto peníze by bylo možné pořídit potraviny, oblečení nebo s nimi zaplatit za služby řemeslníka. Ovšem s jednou podmínkou: majitel poukázky by musel zároveň ze své vlastní peněženky přidat dalších 200 eur. Od této povinnosti by byli osvobozeni příjemci sociálních dávek. Stejně tak by nemuseli přidávat vlastních 200 eur děti a mladiství, kteří by ovšem dostali šek jen na 250 eur.

Konzumní poukázku by bylo nutné utratit během osmi týdnů, jinak by propadla. Tyto peníze by nesměly přijímat banky ani další finanční ústavy. Podle propočtů expertů by německý stát tento program přišel na 35 až 40 miliard eur.

Proti návrhu už se proto ohradila jak CDU kancléřky Angely Merkelové, tak její „sesterská“ CSU. Obě strany tvoří s SPD velkou koalici a o dalších opatřeních na oživení ekonomiky mají společně jednat 5. ledna.

„Konzumní poukázky vycházejí z ideologie socialistického přerozdělování, kterou zastává SPD,“ citovaly Süddeutsche Zeitung místopředsedu CSU Petera Ramsauera. Podle něj podobná opatření rozhodně nemají žádný efekt na růst ekonomiky. „Říkat lidem nyní, uprostřed evidentní předvánoční konjunktury, aby nenakupovali v prosinci, že jim stát možná něco dá v příštích měsících, je pošetilé,“ je přesvědčen premiér spolkové země Hesensko a místopředseda CDU Roland Koch . A Stefan Genth z organizace HDE, která sdružuje maloobchodníky, varoval, že šeky mohou „rychle shořet jako sláma“ a jejich efekt se bude rovnat nule.

„Není to hloupý nápad“
Sociální demokraté však stojí za svým. „Poukázky by mohly už v krátkodobém horizontu vylepšit skomírající konjunkturu,“ prohlásil sebevědomě Heiko Maas z vedení SPD. Jako „ne hloupý“ označil koncept konzumních šeků také předseda sociálních demokratů a někdejší ministr práce a sociálních věcí Franz Müntefering.

A co na to ekonomičtí experti? Jeden z nich, Peter Bofinger, který vypracovává nezávislé analýzy pro spolkovou vládu, šeky vítá. Jak uvedl pro agenturu DPA, jsou poukázky tím nejlepším způsobem, jak rychle oživit poptávku na trhu.

  • 8Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!