17. srpna 2009 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dosud neznámé školní fotografie slavných 'Brouků' jdou do dražby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Paul McCartney (vlevo nahoře) na školní fotografii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul McCartney (vlevo nahoře) na školní fotografii | foto: Reprofoto

LIVERPOOL Dosud neznámý školní snímek Sira Paula McCartneyho, na kterém si jako žák základní školy při focení zaujatě čte komiksový magazín, půjde společně s dalšími 314 vzpomínkovými předměty do dražby. Předměty budou draženy 29. srpna v Liverpoolu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Nedávno objevený snímek pochází z roku 1952 a zachycuje Paulovu třídu ze školy Josepha Williamse v Liverpoolu. Známý vtipálek McCartney se rozhodl věnovat časopisu místo toho, aby se usmíval do objektivu. Mezi dalšími předměty v aukci bude i snímek ze školy St Silus, na kterém je osmiletý Ringo Starr v úhledném sáčku a krátkých kalhotách. "Jde o nejstarší [Ringův] snímek, který máme k dispozici," uvedl Stephen Bailey, pořadatel aukce a manažer obchodu The Beatles Shop, jenž sídlí jen pár metrů od legendárního klubu The Cavern, ve kterém Beatles začínali.Paul McCartney na snímku z července 2009

V aukci bude i výtisk hudebního zápisu, který vytvořil producent Beatles George Martin pro píseň Yesterday. Zápis je plný oprav a skvrn od čaje, je očíslovaný a podepsaný Martinem a McCartneyem a jeho hodnota je odhadována na 6000 liber (180.000 korun). Další dražené snímky zachycují například McCartneyho a jeho ženu Lindu na horských kolech Shimano. Slavný pár navrhl limitovanou edici těchto kol inspirovanou jejich láskou k hudbě a k životnímu prostředí.

Podle Baileyho je hospodářská krize důvodem, proč lidé nabízejí upomínkové předměty k prodeji. "Je to neuvěřitelné. Toto je naše devatenáctá výroční aukce a mohlo by se zdát, že ty skutečné klenoty byly již dávno objeveny a prodány, ale nemusí to být pravda," uvedl Bailey.

Na aukci, která bude v přednáškovém sále Paula McCarneyho v liverpoolském Institutu múzických mění (LIPA), se chystají tisíce fanoušků legendárních Beatles.

Najdete na Lidovky.cz