Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

DOX vystavuje umění, které kritizuje násilí a xenofobii

Slovensko

  6:00
Z výzvy nejen pro umělce, ale i pro širokou veřejnost vzešla výstava Hate Free?, která vřera začala v centru DOX. Před rokem DOX vyzval všechny, kdo chtějí přispět s uměleckým dílem reflektujícím xenofobii a vzájemné soužití. Výstava je součástí projektu HateFree Culture realizovaného Agenturou pro sociální začleňování.

Ženy majú gule! 2014. Textil, křížková výšivka foto: Kundy Crew

Výzvu vyslyšelo několik stovek autorů Výzva pro umění bez nenávisti (HateFree Art) byla určena všem, kdo chtěli přihlásit svá díla i náměty děl, jež se zaměřují na reflexi témat, jako je rasismus, xenofobie, nacionalismus, pravicový radikalismus, násilí z nenávisti, předsudky a nedostatek tolerance vůči příslušníkům menšin, subkultur nebo jiných sociálních skupin.

„Cílem projektu je posílení vzájemného soužití a aktivní zapojení občanů v boji proti násilí ať už v reálném světě či online,“ říká koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek.

Richard Wiesner: Odpočívadlo. 2012. Objekt z instalace Eine Erholungrise

Organizátoři připomínají, že společnost je stále více polarizovaná a projevy nenávisti se stávají běžnou součástí životů lidí. Do Evropy směřuje nebývalé množství lidí ve snaze uniknout válečným konfliktům a chudobě. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří i ve své vlasti zažívají posměch i násilím z nenávisti kvůli své barvě kůže, vyznání, sexuální orientaci nebo třeba proto, že jsou bez přístřeší.

Umělci vystavující v rámci projektu HateFree? se staví na stranu těch, kdo jsou takto stigmatizováni. Snaží se zkoumat mechanismy, které definují určité skupiny jako podřadné nebo sociálně vyloučené a ukazují nebezpečí nárůstu nenávisti ve společnosti.

Výstava v několika sekcích zaměřených na uprchlíky, jinak než většinově sexuálně orientované lidi, Romy či oběti různého druhu šikany prezentují videa, záznamy performancí, prostorové objekty a instalace. Úvod patří skupině De-fence, která prezentuje veliké srdce vystříhané z drátěného plotu, který je kolem zařízení pro uprchlíky v Drahonicích. Rádi by ho ve prospěch běženců a uprchlíků vydražili. Celkem vystavují přes dvě desítky umělců.

Lukáš Houdek prezentuje fiktivní internetový obchod s uprchlíky, kde si každý zájemce může vybrat a objednat svého uprchlíka. „Projekt chce ukázat na dehumanizaci lidských bytostí, jejich zneužívání pro různé účely a jejich redukci na ́kategorii uprchlíků ́,“ říká Houdek o projektu, který vznikl ve spolupráci s domem pro žadatele o azyl v Německu. Tomáš Rafa pouští na dvou protilehlých stěnách dvě videa, která tak konfrontuje - záznam demonstrace proti přijímání uprchlíků na Slovensku a záznam zoufalé snahy běženců dostat se přes hranice na Balkáně do Evropy.

Ženy majú gule! 2014. Textil, křížková výšivka
Kto do teba kameňom, ty doňho kebabom. 2015. Textil, křížková výšivka

V rámci projektu vznikají i HateFree zóny, k nimž se hlásí veřejně přístupná místa, která chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů.

Autor: